Meme kanserinde pık3ca ve tp53 gen mutasyonları ile sall4, pten ve pık3r1 gen ekspresyonları arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Detection of pik3ca and tp53 gene mutations and association with sall4, pten and pik3r1 gene expression levels in breast cancer
  1. Tez No: 508106
  2. Yazar: EBUBEKİR DİRİCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKKİPRİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Amaç: PI3K sinyal yolağı ve TP53 geni mutasyonlarının frekansı meme kanserinde yüksek olup, kanser gelişiminde önemli rol almaktadır. Bu çalışmada PIK3CA ve TP53 mutasyonlarının analizi ile PIK3R1, PTEN ve SALL4 gen ekspresyonu ve hastaların klinik parametreleri arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Meme kanser örneklerinde PIK3CA ve TP53 gen mutasyonları HRM analizi ve sonrasında Sanger dizileme, PIK3R1, PTEN ve SALL4 genlerinin ekspresyon düzeyleri ise RT-PZR yöntemleri ile analiz edilmiştir. Bulgular: HRM analiziyle örneklerin 37/79'sinde PIK3CA ve 108/145'inde ise TP53 geni mutasyonları olabileceği gösterildi. Sanger dizilemeyle doğrulandığında, PIK3CA geninde 33(%42) ve TP53'te ise 55(%38) örnekte mutasyon saptandı. PIK3CA geni mutasyonlarının frekansı ER (+); TP53 ise N0, ER (+) ve HER2 (-) tümör örneklerinde yüksek ve anlamlı olduğu belirlendi (p=0.0083; p=0.0295; p=0.0078; p=0.0005).
Özet (Çeviri)
Aim: In breast cancer (BCa) the frequency of PI3K signaling pathway and TP53 gene mutations are high and have role cancer development. The aim of the present study was to assess PIK3CA and TP53 mutations and PIK3R1, PTEN and SALL4 gene expression analysis and correlation with clinical parameters. Methods: PIK3CA and TP53 gene mutations in BCa samples were analyzed by HRM analysis followed by Sanger sequencing, and the expression levels of PIK3R1, PTEN and SALL4 genes were evaluated by RT-PZR methods. Results: With HRM analysis were showed that PIK3CA and TP53 mutations may be respectively 37/79 and 108/145 of samples. After Sanger sequencing, PIK3CA and TP53 gene mutations defined respectively 33 (42%) and 55 (38%) in samples. The frequency of PIK3CA mutations were high in ER (+) and TP53 gene mutations were high N0, ER (+) and HER2 (-) tumor samples and have significant (p=0.0083; p=0.0295; p=0.0078; p=0.0005).