Çeşitli bitkisel fraksiyonların insan periferik kan T ve NK hücre çoğalması üzerine etkileri
Effects of various herbal fractions on human peripheral blood T and NK cell proliferation
  1. Tez No: 508133
  2. Yazar: UTKU GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNNUR DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İmmünoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bitkisel fraksiyonların biyoaktivitelerinin tanımlanması ve bu biyoaktivitelere uygun kullanım alanlarının oluşturulması önemli bir araştırma alanıdır. Bu tez çalışması kapsamında, 3'ü Türkiye'ye endemik olan toplam 11 metanolik bitki fraksiyonunun (Centaurea antiochia, Cotinus coggygria, Crataegus microphylla, Olea europaea, Rosa damascene, Stachys cretica, Teucrium sandrasicum, Thymus praecox, Thymus pseudopulegioides, Thymus sipyleus, Oryganum vulgare) uyarılmış periferik kan mononükleer hücreler (PKMH) üzerindeki anti-proliferatif etkileri Mitokondriyal Dehidrogenaz Enzim Aktivitesi (MTT) kolorimetrik yöntemi ile belirlenmiştir. Çalışılan bitki ekstrelerinden en yüksek inhibüsyonu sağlayan Centaurea antiochia, Cotinus coggygria, Stachys cretica ve Teucrium sandrasicum fraksiyonlarının uyarılmış PKMH'ler üzerindeki etkileri Karboksi Floresein Suksitimidil Ester (CFSE) yöntemi ile akan hücre ölçerde tekrar analiz edilmiş ve situmilasyon indeks (SI) parametreleri belirlenmiştir. Cotinus coggygria fraksiyonunun anti-proliferatif etkisini apoptatik yolakları aktive ederek mi yaptığını belirlemek için Annexin V/Propidiyum iyodür boyama ile saptanmış ve apoptoza neden olmadığı görülmüştür. Periferik kan T ve doğal öldürücü (NK) hücreler üzerindeki etkileri ise proliferatif yanıt ile takip edilmiştir. Cotinus coggygria fraksiyonunun tüm hücre gruplarını inhibe ettiği ancak sitotoksik T hücrelerinin proliferasyonunu diğer hücre gruplarına göre daha etkili biçimde inhibe ettiği görülmüştür. Bu inhibisyonun sebebini belirlemek amacıyla kantitatif polimeraz zincir reaksiyonu ile IL-1β, IL-2, IL-4 ve IL-10 genlerinin anlatım düzeyleri araştırıldığında, IL-1β, IL-2 ve IL-10 gen anlatımlarında azalma, IL-4 gen anlatımında artma olduğu belirlenmiştir. Bulgularımız Cotinus coggygria ekstresinin anti-enflamuvar yolakları aktive ettiğini düşündürmektedir. Bu bulgular anti-enflamatuvar etkileri henüz araştırılmamış olan Cotinus coggygria methanol fraksiyonunun saptanan anti-enflamatuvar etkilerinin yeni anti-enflamatuvar etkili ilaçların ve bunlara bağlı tedavilerin geliştirilmesinde öncü olabileceğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Identification of the bioactivity of plant fractions and the establishment of suitable areas for these bioactivity is important research area. As first part of this thesis, the anti-proliferative effects of 11 methanolic plant fractions, 3 of which are endemic to Turkey, (Centaurea antiochia, Cotinus coggygria, Crataegus microphylla, Olea europaea, Rosa damascene, Stachys cretica, Teucrium sandrasicum, Thymus praecox, Thymus pseudopulegioides, Thymus sipyleus, Oryganum vulgare) on stimulated peripheral blood mononuclear cells were determined by the colorimetric method of Mitochondrial Dehydrogenase Enzyme Activity (MTT). The effects of Centaurea antiochia, Cotinus coggygria, Stachys cretica and Teucrium sandrasicum fractions on the stimulated PBMCs, which provide the highest inhibition, were reanalyzed by the Carboxy Fluorescein Succythidyl Ester (CFSE) method and the stimulation index (SI) parameters were determined. The Annexin V / Propidium Iodide staining method was used to determine if the anti-proliferative effect of the Cotinus coggygria fraction was caused by activation of apoptotic pathways and apoptosis was not observed. The effects of.Cotinus coggygria fraction on peripheral blood T and Natural Killer (NK) cells were followed by a proliferative response of these cells. Cotinus coggygria fraction inhibited all cell populations but inhibited the proliferation of cytotoxic T cells more effectively than other cell groups. When the expression levels of IL-1β, IL-2, IL-4 and IL-10 genes are investigated by quantitative polymerase chain reaction (qPCR) to determine the cause of this inhibition, decrease in expression of IL-1β, and IL-2. Our findings suggest that Cotinus coggygria extract activates anti-inflammatory pathways. These findings support that the anti-inflammatory effects of Cotinus coggygria methanol fraction, which hasn't yet been investigated for its anti-inflammatory effects, may be pioneer in the development of new anti-inflammatory drugs and related treatments.