Cuscuta monogyna, Hedera helix, Vitex agnus castus bitkilerinin methanol ekstraktlarının antibakteriyel ve antifungal özelliklerinin araştırılması
Antibacterial and antifungal activity of the essential oils of Cuscuta monogyna, Hedera helix and Vitex agnus castus
  1. Tez No: 150251
  2. Yazar: VALENTİNA SARAJAKOVA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YAVUZ SEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada Hedera helix, Vitex agmıs castas ve Cuscuta monogyna bitkilerinin methanol ekstraktlannm antibakteriel ve antifungal özelliği araştırıldı. Hedera helix'm yaprak ekstraktından hazırlanan preparatlar'ın bronşit, zatürreden ileri gelen öksürük ve astım tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir. Vitex agmıs castus bitkisinin hipnotik ve menstruasyon arttırıcı, kadın hastalıklarında, süt salgısını engelleyici, seksüel hormon salgılanmasını artırıcı özelliği vardır. Çalışmada kullanılan bitkisel ekstraktlarımızın farklı konsantrasyonları elde etmek için solvent olarak methanol kullanılmıştır. Gram pozitif bakterilerden Staphylococcus aureus, Streptococcus pyogenes, Enterococcus fecalis, Bacillus subtilis, Bacillus cereus ve gram negatif bakterilerden Proteus vulgaris, Pseudomonas aeruginosa, Escherichia co/i, Salmonella enteridis türleri, mayalardan Candida utilis, Candida albicans türleri ve Penicillium sp. purpurogenum, Aspergillus terricola, Trichothecium roseum, Aspergillus sp., Alternaria alternala, Ulocladium sp.afrum, Aspergillus sp.flawts, Aspergillus niger ATCC 16404, Cladosporium sp., Petiici Ilium sp.verrucosum var. cyclopium fungus türleri üzerinde invitro ortamda farklı bitkisel ekstraktın çeşitli konsantrasyonlarda denemeleri yapıldı Hedera helix bitkisinin methanol ekstrakt'ının denemelerinde S. aureus bakteride 1/16 konsantrasyona kadar bir bakteriyel üreme görülmemiş diğer konsantrasyonlarda görülmüştür. Cuscuta monogyna' m ve Vitex agnus castus un ekstraktların denemesinde S.aureus, P.aerııginosa ATCC 9027 ve E.fecalis türlerinde 1/256 konsantrasyonuna kadar herhangi bir bakteriyel üreme görülmedi. Cuscuta monogyna methanol ekstrakt'ın deney sonuçlarına göre C.albicans 1/64 konsantrasyona ve E.coli 1/32 konsantrasyona kadar üreme göstermedi. Vitex agnus castus' un deneme sonuçlarında ise Ecolfâe 1/256 ve C.albicans' ta ise 1/16'ya kadar olan konsantrasyonlarda üreme gözlenmedi. Kullanılan farklı bitki ekstraktının funguslar üzerinde yapılan denemelerinde herhangi bir etkili sonuca raslanmamıştır.Araştırma sonuçlarımıza göre üç farklı bitki ekstraktının denemelerde bazı insan patojeni bakteriler üzerinde etkili sonuçlar verdiği ortaya konulmuştur Bu çalışmanın biraz daha derinlik kazanabilmesi için farklı bakteri ve fungus türlerinin de denenmesi ve kullanılan ekstraktların fraksiyonlarının ortaya konulması düşünülmelidir. > \ 7
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In this study, the anti bacterial and antifungal features of the methanol extracts from the Hedera helix, Vitex agmts castus and Cuscuta monogyna plants have been investigated- It is known that the preparations of the extracts of leaves from the Hedera helix are used for the treatment of bronchitis, coughing caused by pneumonia and asthma. The \itex agnus castus plant has an attribute to increase the hypnotic and menstruation, to prevent lactation in gynaecological diseases, to increase secretion of sexual hormones. Various in vitro experiments with different vegetal extracts in various concentrations have been performed on gram positive bacteria such as Staphyloccus aureus, Streptococcus pyogenes, Enterococcus fecalis, Bacillus sublilis, Bacillus cereus and gram negative bacteria such as Proteus vulgaris, Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli, Salmonella enteridis types, on ferments such as Candida utilis, Candida albicans types and fungus types such as Penicillium sp. purpurogenum, Aspergillus terricola, Trichothecium roseum, Aspergillus sp., Alternaria alternata, Ulocladium sp. airum, Aspergillus sp.flavus, Aspergillus niger ATCC 16404, Cladosporium sp., Penicillium sp.verrucosum var. cyclopium. During the experiments on the methanol extract of Hedera helix plant, up to 1/16 concentration no bacterial propagation has been observed in S. aureus bacteria but in other concentrations bacterial propagation occurred. During the experiments on the extracts of Cuscuta monogyna and Vitex agnus castus plants, up to 1/216 concentration no bacterial propagation has been observed in S. aureus, P. aeruginosa ATCC 9027 and E. fecalis types. At the end of the Cuscuta monogyna methanol extract, no propagation of C. albicans up to 1/64 concentration and no propagation of E. coli up to 1/32 concentration occurred. However at the end of the experiments with Vitex agnus castus no E. coli propagation up to 1/256 concentration and no C. albicans propagation up to 1/16 concentration has been observed. No effective results of different plant extracts which were used have been recorded after the experiments on the fungi.vıı According to the results of our researches, three different plant extracts have effective results on some human pathogenic bacteria. In order to have a better result, experiments on other different bacteria and fungi types should be performed and suggesting the fractions of extracts that had been used should be considered