Minyatür sanatının Türk grafik tasarımı çerçevesinde kitap illüstrasyonu olarak değerlendirilmesi
Evaluation of the miniature art as a book illustration in the framework of Turkish graphic design
  1. Tez No: 508175
  2. Yazar: ÖYKÜ ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM SELAMET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
İnsanoğlunun varoluşundan bu yana, iletişim yaşam içerisinde önemli ihtiyaçlardan biri olmuştur. İlkçağlarda mağara resimleriyle başlayan iletişim güdüsü, yazının icadıyla gelişmiş ve geçmiş zamanın tarih olarak kayda geçmesinde önemli rol oynamıştır. Minyatür sanatı, bin yılı aşkın sürelik serüveniyle tarihi, edebi, kültürel ve sanatsal değerleri bünyesinde barındıran geleneksel bir sanat dalı olarak süregelmiştir. Çalışmada, minyatür sanatı tarihsel süreç değerlendirilerek, bütünüyle gelişim ve duraklama evreleri ortaya konularak, bu evrelerin nedenleri ve sonuçları incelenerek, Türk grafik tasarımı çerçevesinde değerlendirilmiş; teknik, nitelik ve işlevselliği göz önünde bulundurulduğunda kitap illüstrasyonu misyonu irdelenerek, 21. yüzyıl konjonktüründe gelişen teknolojiyle Türk grafik tasarımı içerisinde olası kullanım biçimlerine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the existence of mankind, communication has become one of the important necessity in life. The instinction of communication, which started with the cave paintings in the early ages, developed by the invention of writing and played an important role for the passing time to call as a history. Miniature art has continued as a traditional art scene with its historical, literary, cultural and artistic values in its surroundings with its adventure over a thousand years. In the study, the historical process of the miniature art was evaluated, all the stages of development and stagnation were revealed, the causes and results of these stages were examined and evaluated in the frame of Turkish graphic design; the technics, characteristics and functionality researched extensively with the mission as a book illustration, the possible uses of technology, which developed in the 21st century conjuncture, are mentioned.