El-fetvâ bi'l-ekvâli'ş-şâzze: Kısmü'l-ibâdât nemuzecen
Şaz görüşlerle fetva; İbadetler bölümü örneği
  1. Tez No: 508176
  2. Yazar: OMAR KARA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAMİM ALHALWANI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Fıkıh ilmi şeri ilimlerin en önemlilerinden biridir. Çünkü İslam şeriatı emir ve nehiylerden oluşmaktadır. Kişinin ne zaman bir fiil ile emredilmiş, ne zaman o fiilden nehyedilmiş ve ne zaman o fiili yapmak ve terk etmek arasında muhayyer bırakılmış olduğuna hükmeden ilim Fıkıh İlmidir. Âlimlerimiz (Allah Onlardan Razı Olsun) tarih boyunca yeni meselelerde Allah Teâlâ'nın hükümlerini beyan etmek için büyük çaba sarf etmişlerdir. Ancak âlimlerin tek bir hüküm etrafında ittifak ettikleri meseleler ihtilaf ettikleri ve farklı görüşlerin ortaya çıktığı meselelere göre çok azdır. İhtilaf ettikleri meselelerde verdikleri hükümler racih ve meşhur görüşleri kapsayan sahih kaviller ve şaz ve mercuh görüşleri kapsayan zayıf kaviller olmak üzere iki kısma ayrılmaktadır. İlk dönem âlimlerimiz bizi şaz görüşleri almak ve onlarla fetva vermek konusunda uyarmasına rağmen modern dönemde işlerinde ve fetvalarında bu görüşlere dayanan müftüler bulunmaktadır. Bundan dolayı ben bu tezimde şaz görüşün ıstılahi manasını açık bir şekilde açıklamaya, onun kural ve kaidelerini belirtmeye ve sonrasında şaz görüş ile amel etmenin ve onunla fetva vermenin hükmünü açıklamaya çalıştım. Anahtar
Özet (Çeviri)
The science of jurisprudence is one of the most important sciences of Islamic law, because Islamic law is a cost that varies from one to the other, and jurisprudence is the one that studies and shows when the taxpayer is in charge of the act, when he is finished or left to choose between action and leave. Our brothers, may Allah have mercy on them throughout history, made their utmost effort to explain the rulings of Allaah in the course of the occurrence of accidents and calamities. However, the issues that they agreed upon on one had little to do with what they differed about. And their sayings when they differed in it are not on the same rank, but divided by strength and weakness to: Sayings true: include the words of the most famous and famous, and weak words: include the words of the swing and abnormal. Our scholars have warned against the use of abnormal language and fatwas. However, in our present age they found intrigues that depend on them for their work and their lives. Therefore, through this research, I explained the meaning of the term“anomalous statement”with a clear statement, Work and fatwa.