Demokrasi, rasyonellik ve müzakere: Tartışma programları üzerine bir inceleme
Democracy, rationality and negotiation: A research on TV discussion shows
- Tez No: 508182
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Liberal demokrasinin temsil krizinin kamusal alandaki yurttaş katılımını kısıtlaması çalışmada üzerinde durulan bir meseledir. Müzakereci demokrasi yaklaşımlarının temsil krizine yönelik geliştirdiği bir takım yaklaşımlar ise kamusal alana yurttaş katılımı noktasında bazı önermeler geliştirmiştir. Eşitlikçi, rasyonel ve demokratik bir biçimde gerçekleşecek müzakere bu noktada önemlidir. Bunun için yurttaşın karar alma süreçlerine aktif bir biçimde katılımı gerekmektedir. Ancak müzakereci demokrasiye toplumun genelini kapsayan bir konuşma biçimini nasıl hayata geçireceği noktasında bir takım eleştiriler gelmektedir. Bu noktada Habermas'ın modern kamusal alan olabilme bakımından iyimser bir bakışla yaklaştığı medya devreye girmektedir. Bu bağlamda televizyon tartışma programlarının kamusal bir meselenin tartışılması konusunda etkin bir biçimde kullanılması bu mecralara yönelik olumlu bir bakış açısı kazandırmıştır. Ancak 17. ve 18. yüzyıllarda burjuvanın egemenliği altında olan kamusal alanda da görüleceği üzere günümüz modern anlamdaki kamusal alanın da eşitsizlikçi süreçlerden etkilendiği bilinmektedir. Bu noktada çalışmada söz konusu eşitsizlikçi süreçler Habermas'ın“ideal konuşma durumu”, Young'ın“dâhili”ve“harici”dışlama durumları, Kerbrat-Orecchioni'nin“etkileşimci yaklaşımı”ve Deetz'in“söylemsel kapanma stratejileri”vasıtasıyla analiz edilmiştir. Söz konusu kavramsallaştırmalar HaberTürk kanalından Türkiye'nin Nabzı, CNN Türk kanalından Türkiye'nin Gündemi ve HaberTürk kanalından Karşıt Görüş programlarına uygulanarak bu programlarda kamusal bir tartışmanın gerçekleşip gerçekleşmediğine odaklanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The fact that present crisis of liberal democracy restricts citizen participation in the public sphere is a matter to be emphasized in the study. Some approaches developed by the deliberative democracy approaching towards the representation crisis have developed some proposals at the point of citizen participation in the public sphere. Deliberations that take place in an equitable, rational and democratic manner are important at this point. This requires an active participation of citizens in decision-making processes. However, there is a number of criticisms at the point of how the deliberative democracy will pass on to a form of speech that covers the overall community. At this point, Habermas has an optimistic view of the media as a modern public space. In this context, the effective use of television forums in the discussion of a public concern has given a positive view to this media. However, as seen in the public sphere under the bourgeois rule of the 17th and 18th centuries, it is known that the contemporary public sphere is also influenced by inequalities. At this point, the inequitable processes have been analyzed by Habermas's“ideal speech situation”, Young's“internal”and“external”exclusionary situations, Kerbrat-Orecchioni's“interactionist approach”and Deetz's“discursive closure strategies”.The conceptualizations that are being talked about have been applied to Türkiye'nin Nabzı from HaberTurk channel, Türkiye'nin Gündemi from CNN Turk channel and Karşıt Görüş from HaberTürk channel to focus on whether a public debate has taken place in these programmes.