Edirne'de ceviz bakteriyel yanıklığı hastalığınınyaygınlığı ve etmenin tanısı
Prevalance of bacterial blight of walnut and identification of agent in Edirne
  1. Tez No: 508197
  2. Yazar: SEÇİL HANDE AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA MİRİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Ceviz (Juglans regia L.), besin değeri yüksek meyvesi ve mobilya endüstrisinde kullanılan ağacı dolayısıyla meyve türleri arasında büyük önem taşır. Ülkemizde ceviz üretimi son zamanlarda önemli bir seviyede artış göstermiştir. Bununla birlikte son yıllarda Trakya bölgesinde Xanthomonas arboricola pv. juglandis' in neden olduğu ceviz bakteriyel hastalığı epidemi yaptığı görülmüştür. Bu çalışmada bakteriizolasyonu ve tanısı 2014-2016 yıllarında Edirne ili ceviz bahçelerinden toplanan hastalıklı ceviz örneklerinden yapılmıştır. Hastalık belirtileri, yapraklarda su emmiş lekeler, yaprak ve meyvede etrafı sarı-yeşil hale ile çevrili içe çökük, koyu kahverengi-siyah nekrotik lekelerdir. Yapılan araştırmalarda, hastalığın yaygınlığı belirlenmiştir. Survey sırasında 62 adet hastalıkla bulaşık bitki örneği toplanmış ve laboratuvar çalışmaları sonucu bu örneklerden 104 adet ceviz bakteriyel yanıklık hastalığı izolatı elde edilmiştir. Ceviz bakteriyel yanıklık etmeni biyokimyasal, patojenite, morfolojik, fizyolojik yöntemlerle tanılanmıştır. Yapılan çalışmalarda Edirne ilinde gezilen ceviz bahçelerinden %28.65'inde hastalığa rastlanmış ve bu bahçelerde hastalığın yaygınlık oranı %86 olarak belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Juglans regia, ceviz, Xanthomonas arboricola pv. juglandis, ceviz bakteriyel hastalığı, LOPAT.
Özet (Çeviri)
Walnut (Juglans regia L.), has great importance in agriculture due to its high nutritional value and the usage in the furniture industry. Walnut production was increasing in significant level in Turkey. Recently, severe incidence of walnut blight disease caused by Xanthomonas arboricola pv. juglandis in walnut orchards in Trace region of Turkey. In this study, bacterial isolation and identification from diseased walnut samples, obtained from walnut orchards in Edirne, were made in 2014- 2016 growing seasons. Disease symptoms were characterized by small water-soaked spots on the leaves turning with age into angular, sunken, deep-brown to black necrotic lesions which were often surrounded by a yellow-green halo on leaves and fruits. During the survey, prevalence of bacterial blight of walnut disease was determined. Sixty two infected plant samples were collected during the survey studies. Hundred and four bacterial isolates were obtained from diseased samples. Bacterial disease agent was identified according to biochemical, pathogenicity, morphological, physiyological methods. The prevalence of bacterial blight of walnut disease was determined as 86% and the incidence ratio was 28.65% in all surveyed walnut fields. KeyWords : Juglans regia, walnut, Xanthomonas arboricola pv. juglandis, bacterial walnut blight,LOPAT.