DCTCP protokolünün araştırılması ve güvenlik analizi
Research and Security analysis for DCTCP protocol
- Tez No: 508196
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN DALKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Günümüzde Veri merkezleri aynı ağda farklı ağ performansı gerekliliklerine sahip çeşitli hizmetler barındırıyor. Bu uygulamaların çalışmasında Veri merkezlerinin ağ anahtarlarında akış karışımlarının yaşattığı Incast, Kuyruk Birikimi, Arabellek Basıncı gibi problemleri çözmek için Stanford Universitesinden M. Alizadeh ve ekibi tarafından Veri Merkezi İletim Denetim Protokolü (DCTCP) geliştirilmiştir. Bu dönem projesi kapsamında DCTCP protokolünün çalışma algoritması incelenmiştir. Veri merkezleri ortamında ortaya çıkan sorunlar ve protokolün bu sorunlara karşı geliştirdiği önlemler araştırılmıştır. Protokolün performansının incelenmesi için belirlenmiş olan değerlendirme ölçümleri Incast, Kuyruk Birikimi ve Arabellek basıncı problemleri için ayrı incelenmiştir. Ardından DCTCP protokolünün güvenlik analizi yapılmıştır. Bunun için protokölün çalışmasında kullanılan ECN mimarisinin güvenlik zafiyetleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Todays, Data Centers in a single network provide different services with different performance requirements. When running these applications with diverse mixes of flows, in Data Centers switches we face face issues such Incast problem, queue build up and buffer pressure. To solve these problems M. Alizadeh et.al of Stanford University devised a new protocol: Data Center Transmission Control Protocol (DCTCP). In this project, we examined the algorithm of the DCTCP protocol. Problems of data centers and guidance of the protocol to these problems are discussed.To examine the performance of the protocol, we provided examination metrics for each of the Incast, Queue Build Up and Buffer Pressure problems. Next, DCTCP protocol's security analysis have been made. For this security vulnerabilities of the ECN architecture that has been used in the DCTCP protocol is examined.