Helikopter ebeveyn sahibi y kuşağının, iş ve yaşam tatmini üzerine sosyolojik bir analiz
A sociological analysis of work and life satisfaction of generation y individuals raised by helicopter parents
  1. Tez No: 508222
  2. Yazar: ÇİSİL OKANT YAŞİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLÜFER DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu araştırma orta ve orta-üst sosyo-ekonomik düzey helikopter ebeveynlerin çocuklarına yönelik davranış ve tutumlarını, bu ebeveynlerin davranışlarının yetiştirdikleri çocukların yetişkinlik yaşamındaki mutluluk ve yaşamdan memnuniyetleri bağlamındaki sonuçlarını araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırmada ebeveyn davranış ve tutumları, aile, iş, sosyal yaşamdaki problemler bağlamında incelemeler yapılmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemi ve olgu-bilim deseni kullanılmıştır. 12 katılımcı ile derinlemesine mülakat yapılmıştır ve ebeveynlerinin davranış ve tutumları ve kendi yaşamları konusundaki düşüncelerini öğrenmek üzere sorular sorulmuştur. Görüşme analizleri sonucunda helikopter ebeveyn sahibi Y kuşağının kendini başarılı bulmadığı, kendini gerçekleştirme yönünde hedefler koyamadığı, iş yaşamından ve genel anlamıyla yaşamlarından tatmin olmadığı bulunmuştur. Araştırmaya katılan 7 kadın ve 5 erkek aileleri tarafından prestijli bulunan eğitim kurumlarında öğrenim görmüştür. Eğitimleri pek çok farklı kurs ve eğitimlerle desteklenmiştir. Ancak yaşam standart ve şartlarının kişilerin beklentilerini karşılamadığı görülmüştür. Helikopter ebeveynlerin koruyucu ve rekabetçi davranış ve tutumlarının akademik başarı konusunda olumlu etkileri olduğu ancak sosyo-psikolojik yönden olumsuz etkilerinin daha çoğunlukta olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to uncover the behaviors of helicopter parents from middle and upper-middle class, the difference of these behaviors from other types of parents, and the results of these behaviors in the context of happiness and life satisfaction of their children on their adult life. Analysis has been performed on parenting attitudes and its relations with the problems in family life, work life and social life. Qualitative research method and phenomenology design was applied in this research. 12 participants were interviewed in dept and questions were asked in order to reveal the attitudes of their parents and their own lives. As the result of the analysis conducted on the interviews, it was found that the Y generation with helicopter parents do not find themselves successful, cannot set goals with self-realization purposes, and are not satisfied with their work lives and lives in general. The 7 women and 5 men who participated in our research have been educated in the most prestigious institutions on their parents will. Their education has been supported by various trainings and courses. However it was found that their life standards and conditions do not fulfil their expectations. It was found, as a result that, the protective attitudes and competitive ambitions of the helicopter parents have positive effects on the academic success of their children but have negative socio-psychological impacts.