Ergenlerin algıladıkları helikopter ebeveyn tutumları ile yalnızlık düzeyinin i̇ncelenmesi
The analysis of loneliness level with the attitudes of thehelicopter parent who are perceived by adolescents
  1. Tez No: 598831
  2. Yazar: ASLI HİLAL TAYMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DİLEK ÖĞRETİR ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada, ergenlerin algıladıları helikopter ebeveyn tutumları ile yalnızlık düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Aynı zamanda ergenlerin algıladıkları helikopter ebeveyn tutumları ve yalnızlık düzeylerinin sosyodemografik değişkenlerle ilişkisine de bakılmıştır. Araştırma, İzmir ili Karşıyaka ilçesindeki devlet liseleri arasından tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılarak 585 ergene uygulanmıştır. Ölçek skorlarına göre 480 ergenin ailelerini helikopter ebeveyn olarak algıladıkları belirlenmiştir ve araştırma bu ergenler üzerinde yürütülmüştür. Veri toplama araçlarını; ergenlerin kendileriyle ve ebeveynleriyle ilgili soruların yer aldığı kişisel bilgi formu , ebeveynlerinin helikopter olup olmama durumunu değerlendirdikleri 2 farklı ölçek olan Helikopter Ebeveyn Ölçeği (HPS) ve Helikopter Ebeveyn Envanteri (HPI) ile algılanan yalnızlık düzeylerini belirlemek amacıyla kullanılan UCLA yalnızlık envanteri oluşturmaktadır. Araştırma sonucuna bakılarak ergenlerin, HPI ölçeğine göre; %51,9'unun yüksek helikopter değerine, %48,1'inin ise düşük helikopter değerine sahip olduğu görülmüştür.Aynı zamanda ergenlerin HPS ölçeğine göre önemli bir kısmının %61,9'unun yüksek helikopter değerine sahip olduğu, katılımcıların sadece %38,1'lık kısmının düşük helikopter puanı aldığı görülmüştür. Yalnızlık skorları ile cinsiyet arasında yapılan t testi sonucunda kadın ergenlerin UCLA yalnızlık skorlarının erkek ergenlere göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Ailedeki çocuk sayısı 1 olan ergenlerin HPS ve HPI ölçeğine göre ebeveynlerini algıladıkları helikopter seviyesi düşük, 2 ve daha üstü çocuk sahibi olan ebeveynlerin ise yüksek helikopter olarak algılandıkları görülmüştür. Ailedeki çocuk sayısı ile UCLA yalnızlık skorları arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Bu fark 3 çocuk sayısına sahip olan ailelerin çocuklarının UCLA yalnızlık değerinin 1 ve 2 çocuk sahibi olan ailelerin çocuklarına göre daha yüksek olduğu saptanmıştır. HPS ve HPI ölçeğine göre; hem anne yaşı 40 yaş ve altı olanların hem baba yaşı 40 yaş ve altı olanların diğer üst yaş grubuna göre biraz daha yüksek helikopter olduğu saptanmıştır. Araştırmada HPS ve HPI skorları ile anne eğitim durumu arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Bu fark annenin eğitimi lisans ve üstü olanların helikopter eğilimi, okur yazar olmayan, ilköğretim mezunu olanlara ve lise mezunu olan annelere göre daha düşüktür. Anne eğitim durumu ile UCLA yalnızlık skorları arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Bu fark okur yazar olmayan annelerin yalnızlık seviyesi lisans ve üstü mezunu olan annelerin yalnızlık seviyesine göre istatistiksel olarak daha yüksek olduğu görülmüştür. HPS skorları ile baba eğitim durumu arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Bu fark babanın eğitimi lisans ve üstü olanların helikopter eğilimi, okur yazar olmayan, ilköğretim mezunu olanlara ve lise mezunu olan babalara göre daha düşüktür. Çalışmayan anneye sahip ergenlerin UCLA yalnızlık skorları çalışan anneye sahip olanlara göre daha yüksek olduğu görülmüştür. HPI ve HPS değişkenlerinin arasında pozitif yönlü orta seviyede bir ilişki bulunmuştur. UCLA yalnızlık skorları ile HPS ve HPI ölçeğinde helikopter eğilim seviyeleri arasında bir ilişki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the perceived helicopter parental attitudes and the loneliness levels of adolescents. It was also examined the relationship between adolescents' perceived helicopter parental attitudes and loneliness levels and sociodemographic variables. The study was applied to 585 adolescents using random sampling method among state high schools in Karsiyaka district of Izmir. According to the scale scores, it was determined that 480 adolescents perceived their families as helicopter parents and the research was conducted on these adolescents. Data collection tools; the personal information form, which includes questions about adolescents themselves and their parents, forms the UCLA loneliness inventory, which is used to determine perceived loneliness levels by Helicopter Parent Inventory (HPS) and Helicopter Parent Inventory (HPI), which are two different scales in which parents assess whether or not they are helicopters. According to the results of the research, adolescents were evaluated according to HPI scale and it was observed that 51.9% had high helicopter value and 48.1% had low helicopter value. At the same time, it was seen that 61.9% of the adolescents had high helicopter value according to HPS scale and only 38.1% of the participants had low helicopter score. As a result of t test between loneliness scores and gender, UCLA loneliness scores of female adolescents were higher than male adolescents. According to HPS and HPI scale, The one number of children in the family has low level of helicopter perceived by their parents according to HPS and HPI scale, and it was perceived as high helicopters parents who have 2 or more children. A significant difference was found between the number of children in the family and UCLA loneliness scores. This difference was found to be higher in UCLA loneliness values of families with 3 children than in families with 1 and 2 children. According to HPS and HPI scale, it was found that the helicopter was slightly higher than the other upper age group according to both the mother age 40 years and under and the father age 40 years and under. A significant difference was found between HPS and HPI scores and maternal education level. This difference is lower than the mothers' tendency for helicopters for those who have undergraduate or higher education, compared to mothers who are illiterate, primary school graduates and high school graduates. A significant difference was found between maternal education level and UCLA loneliness scores. This difference was found to be statistically higher in the loneliness level of the illiterate mothers than the loneliness level of the mothers with bachelor's degree or higher. A significant difference was found between HPS scores and father education level. This difference is lower than that of fathers with bachelor's degree and higher education than those with illiterate primary school graduates and high school graduates. Adolescents with non-working mothers had higher UCLA loneliness scores than those with working mothers. A moderate positive correlation was found between HPI and HPS variables. No correlation was found between UCLA loneliness scores and helicopter tendency levels on the HPS and HPI scale.