Çalışan personelin eğitim ve geliştirmeye yönelik algısının, örgütsel vatandaşlık davranışı düzeyine etkisi; İSMEK (İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi) uygulaması
The effects of training and development on the organizational citizenship behavior of employees: İSMEK (Istanbul Metropolitan Municipality Lifelong Learning Center) application
  1. Tez No: 508239
  2. Yazar: HAZAL EYŞAN VURGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNEN İLKAR DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı, İstanbul il merkezinde faaliyette olan“İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi (İSMEK)”de çalışan personelin insan kaynakları yönetimi uygulamalarından biri olan eğitim ve geliştirme algısının, örgütsel vatandaşlık davranışı düzeyine etkisi belirlemektir. Yapılan regresyon analizine göre, eğitim ve geliştirme fonksiyonlarının örgütsel vatandaşlık davranışını anlamlı bir şekilde etkilediği sonucuna varılmıştır. Elde edilen bulgular neticesinde, eğitim ve geliştirme fonksiyonları çalışanların örgütsel vatandaşlık davranışını pozitif yönde etkilediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of organizational citizenship behavior, which is one of the human resources management tools of the staff working in Istanbul Metropolitan Municipality Life Long Learning Center (ISMEK), serves in all Istanbul districts on education and development. As a result of the regression analysis, it appeared that the education and development functions significantly affected the perception of the organizational citizenship behavior. According these findings, it has seen that the education and development functions have positive effects on employees' perceptions of organizational citizenship behavior.