28 Şubat postmodern darbe sürecinde rol oynayan aktörler hakkında bir değerlendirme
An evaluation about the actors that acted on 28th February postmodern coup process
- Tez No: 508249
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYFETTİN ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
28 Şubat post-modern darbe, şüphesiz ki Türk demokrasi tarihinin en kara lekelerinden biridir. Türkiye'nin yakın tarihinde yaşanan bu anti demokratik süreç Türk siyasetinin eksen değişikliği yaşamasında son derece etkili olmuştur.“Post-modern darbe”olarak tarihteki yerini alan askeri müdahale, olaydan çok bir sürecin ürünüdür. Bir süreci kavramanın en etkili yöntemi, süreçte rol oynayan aktörleri detaylı olarak incelemekten geçmektedir. Sürecin başat aktörü şüphesiz ki ordu olmuştur. Ordu, irtica ile mücadele etmek maksadıyla demokrasiye balans ayarı vermiştir. Orduya göre birinci iç tehdit“irtica”olup derhal bertaraf edilmeliydi. Bu süreçte“irtica”ve“terör”aynı kefeye konulmuş, hatta zaman zaman irticanın terörden (PKK) daha tehlikeli olduğu yönünde bir dizi söylemler ortaya atılmıştır. 28 Şubat post-modern darbesi, adından da anlaşılacağı üzere, alışılagelenden farklı metotlarla gerçekleştirilmiştir. Asker, sürece doğrudan müdahalede bulunmak yerine medya, sivil toplum kuruluşları, muhalefet partileri, üniversiteler, bürokrasi ve yargı organlarının desteğini alarak darbeyi meşrulaştırmaya çalışmıştır. 28 Şubat sürecinin ne zaman başlayıp ne zaman sona erdiği konusunda uzlaşma sağlanamamıştır. Süreci açıklığa kavuşturmak için iktidar ortağı Refah Partisi'nin faaliyet ve politikalarını gözden geçirmek gerekmektedir. Çalışmada 28 Şubat sürecindeki demokrasi, laiklik ve siyasal İslam tartışmalarına da ayrıca yer verilecektir. Dahası, sürecin öncesi ve sonrasında yaşanan gelişmelere kapsamlı bir şekilde değinilecektir. Bu çalışma, 28 Şubat Post-modern darbesinin arkasındaki dinamikleri ele alarak sürecin karmaşık niteliğini aydınlatmayı amaçlamaktadır. Çalışma, 28 Şubat post-modern darbesinin yaşanmasında rol oynayan tüm resmi ve gayri-resmi aktörleri birlikte ele alması açısından önem arz etmektedir. Anahtar Sözcükler Post-Modern Darbe, Ordu, Medya, Yargı, Sivil Toplum, Refah Partisi.
Özet (Çeviri)
February 28 post-modern coup is undoubtedly one of the darkest spots in Turkish democracy history. This anti-democratic process of the recent history of Turkey has been extremely effective in life changes the axis of Turkish politics. The military intervention in the history as a“post-modern coup”is very productive process. The most effective method of a process conception is to examine in detail the actors who play role in process. The dominant actor of course has become the army. The army set the balance of democracy to combat against fundamentalism. According to the army, the first domestic threat was“fundamentalism”and had to be disposed of immediately. In this process,“fundamentalism”and“terrorism”were put on the same scale and sometimes a serious of rhetoric was made that the fundamentalism was more dangerous than terrorism (PKK). The February 28 post-modern coup, as the name suggest, was carried out with different methods. Instead of directly intervening in the process, the military tried to legitimize the coup by taking the support of the media, non-governmental organizations, opposition parties, universities, bureaucracy and judicial organs. There is no consensus as to when the February 28th period began and when it ended. In order to make the process clear, it is necessary to observe the activities and policies of the ruling Welfare Party. Democracy, secularism and political İslam will also be discussed in the workshop on 28 February. Moreover, the developments before and after the process will be extensively addressed. This study aims to elucidate the complexity of the process by taking the dynamics behind the post-modern coup of February 28th. The study is important in terms of bringing together all the official and non-official actors involved in the post-modern coup on February 28th. Keywords Post-Modern Coup, , Army, Media, Judgment, Civil Society, Welfare Party.