Aerobik ve anaerobik egzersizin dolaşım parametrelerine akut etkileri
Acute effects of aerobic and anaerobic exercises on circulation parameters
  1. Tez No: 508270
  2. Yazar: ALAA MOHAMMED ALI ABDULKAREEM TAHHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada aerobik ve anaerobik egzersizin dolaşım parametrelerine akut etkilerini belirlemek amaçlanmıştır. Çalışmaya 23 sedanter erkek gönüllü olarak katılmıştır. Gönüllülerin kalp atım sayısı, oksijen satürasyonu, sistolik kan basıncı ve diastolik kan basıncı genel ısınmadan önce, genel ısınmadan sonra, anaerobik egzersizden sonra ve aerobik egzersizden sonra olmak üzere dört farklı uygulamada akut olarak ölçülmüştür. Uygulamalar arasındaki farklılığın belirlenmesi için tekrarlı ölçümlerde tek yönlü varyans analizi ve LSD düzeltme testleri kullanılmıştır. Elde edilen verilere göre kalp atım sayısı, oksijen satürasyonu ve sistolik kan basıncı uygulamalar arasında anlamlı farklılıklar oluşmuştur (p0.05). Özellikle anaerobik egzersizden sonra dolaşım parametrelerinde daha belirgin değişimler saptanmıştır. Sonuç olarak ısınmanın, anaerobik ve aerobik egzersizin dolaşım parametrelerini akut olarak etkilediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine to acute effects of aerobic and anaerobic exercises on circulatory parameters. Twenty three sedentary male subjects were voluntarily participated in the study. Heart rate, oxygen saturation, systolic blood pressure and diastolic blood pressure parameters were measured with four different trials such as before warming up, after warming up, after anaerobic exercise, and after aerobic exercise, acutely. Repeated measures one way ANOVA and LSD correction tests were used for statistical analysis. According to obtained data, heart rate, oxygen saturation, and systolic blood pressure parameters showed statistically changes between trials (p0.05). Especially, after anaerobic trial, circulation parameters showed marked changes. In summary, it can be said that warm-up, anaerobic exercise, and aerobic exercise acutely affect circulation parameters.