Radius distal uç kırıklarında erken manuel terapinin fonksiyonel sonuçlar üzerine etkisi
The effect of early manual therapy on functional outcomes in distal radius fractures
- Tez No: 508321
- Danışmanlar: PROF. NİHAL GELECEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Amaç: Radius distal uç kırığı (RDUK) sonrası volar plaklama yapılan hastalarda cerrahi sonrası erken manuel terapi uygulamalarının fonksiyonel sonuçlar üzerine etkilerini incelemek. Yöntem: Hastalar randomize olarak Rutin Fizyoterapi (RF) grubu (n=17) ve Erken Manuel Terapi (EMT) grubu (n=15) olmak üzere iki gruba ayrıldı. RF grubuna rutin fizyoterapi programı uygulanırken, EMT grubuna rutin fizyoterapi programına ek olarak Mulligan'ın hareket ile mobilizasyon yöntemi uygulandı. Tüm uygulamalar haftada iki seans olmak üzere 12 hafta boyunca yapıldı. Hastaların ağrı şiddeti, ödemi, EHA, el ve parmak kavrama kuvvetleri, fonksiyonu, özürlülüğü, yaşam kalitesi değerlendirildi. Ölçümler cerrahi sonrası 3. hafta, 6. hafta ve 12. haftada yapıldı. Bulgular: Grupların yaş dışındaki demografik ve klinik özellikleri benzerdi ve gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the effects of early manual therapy on functional outcomes in patients underwent volar plating after distal radius fracture (DRF). Method: Patients were randomly divided into two groups: Routin Physiotherapy (RP) (n=17) or Early Manual Therapy (EMT) (n=15). While RP group received routine physiotherapy, EMT group received routine physiotherapy plus Mulligan's Mobilization With Movement technique. All treatments were done two sessions a week, through 12 weeks. Severity of pain, edema, ROM, hand and pinch grip strength, function, disability and quality of life of patients were assessed. Measurements were made at postoperative week 3, 6 and 12. Results: The demographic and clinical characteristics of the groups were similar except for age, and there was no statistically significant difference between groups (p>0.05).