Yazı karakterinin tüketicinin satın alma kararına etkisi
A neuromarketing research on how typefaces effect on purchase decisions of consumers in
- Tez No: 508334
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAL TOROS NTAPIAPIS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nöropazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Günümüzde, gelişen teknoloji ve ekonomik gelişmeler, insan davranışlarında önemli değişikliklere sebep olmuştur. Geleneksel yöntemler artık tüketici davranışlarını ölçümlemek için yeterli kalmamakla beraber, zaman ve maaliyet açısından da farklı alternatif modellerin arayışının yolunu açmıştır. Bu bağlamda, ilk olarak 80'li yılların başında karşımıza çıkan Nöropazarlama kavramı, farklı disiplinleri bir araya getirerek pazarlama anlayışına yeni bir bakış açısı ve yöntem katmıştır. Bu çalışmada, tüketicilerin satın alma kararını etkileyen faktörlere değinilerek“yazı karakterinin”satın alma davranışına etkisi Nöropazarlama araçları kullanılarak değerlendirilmiştir. Geleneksel araştırma yöntemi olarak, Google Formlar ve Survey Monkey üzerinde anket çalışmaları hazırlanmıştır. Nöropazarlama araçlarından Shimmer marka GSR (Galvanik Deri Tepkisi) cihazı kullanılmıştır. Çalışma sonrasında yazı karakteri ile tüketicinin satın alma kararı arasındaki bağ incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's world, the advancing technology and economic developments have changed human behaviors radically. For measuring consumer behaviors, new alternative method researches have been started as the traditional methods are insufficient, timely and costly. In this regard, in early 80's,“neuromarketing”concept revealed, it has brought a multi-disciplinary approach and totally new perception. In this research, we will evaluate how typefaces effect on the purchase decision of the consumers by using neuromarketing methods. As traditional research method, a survey has been conducted on Google Forms and Survey Money. For the neuromarketing tools, Shimmer branded GSR (Galvanic Skin Response) device has been used. At the end of reseach, correlation between typefaces and consumers purchase decision has been analysed.