Tanıtım kampanyalarında afiş tasarımının yeri ve önemi afiş tasarımları
  1. Tez No: 7682
  2. Yazar: OĞUZ USTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. HÜSEYİN BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Yi ÖZET Bir malın veya hizmetin ya da markanın varlığı hak kında tüketiciyi uyarmak ve mala, markaya, hizmete veya ku ruma olumlu bir tutum yaratmak amacıyla göze ve kulağa ses lenen mesajların hazırlanması ve bu mesajların ücretli ya da ücretsiz araçlarla yayımlanmasına tanıtım denir. Tanı tımlar için en yaygın olan iletişim araçları TV, basın ve afişlerdir. Afiş, basın gibi sadece okuyucusu olduğu tüke ticiye Beslenmemektedir» Afiş sürekli toplumla iç içe yaşar ve her kesimden tüketiciye seslenme olanağını taşır. Bir afiş hazırlanmadan önce genel ve Özel hedefler belirlenir. Bunun için; afişin amacı, hedef kitle, ürünün özelliklerinin saptanması gerekir. Bunlara bağlı olarak afişte yer alacak diğer öğelerin seçimi, düzenlenmesi ya pılır. Afişin özünü oluşturan bu öğeler, marka, slogan, ya zı, renk ve resimdir. Bunlar özgün, ilgi çekici, kolay an laşılır, inandırıcı, harekete geçirici olmalıdır. Afiş oluşturulurken, bir sanat eserinin oluşumunda duyulan kay gıların çekilmesi gerekmektedir. Afişin en önemli öğelerin den olan yazı ve renk, afişin yaşamsallığında çok Önemli rol oynarlar. Afiş dikkat ve ilgi çektiği sürece yaşar. Afişin yazısının en az 10 m' den okunabilecek büyüklükte, sade, süsten uzak, okunabilecek harf karakterlerinden se- çimmesi gerekir. Renk, insanlar üzerinde çeşitli psikolo jik etkilere sahiptir. Bu nedenle afiş tasarımında renkVII seçimlerine çok dikkat edilmelidir. Renkler; çarpıcı, dik kat çekici ve tanıtımını yaptığı ürünün karakterine uygun re insanların ilgisini çekip duygularını harekete geçiri ci güce sahip olmalıdır. Afiş, kişileri ürün ya da hizmeti satın almaya teşvik etmelidir. Afişlerin tasarlanmasında insanların psikolojik yapıları, toplumun sosyo-kültürel özellikleri gözönünde bulundurulmalıdır. Afiş tasarımının tanıtımdaki yeri ve önemi incele nirken öncelikle afiş tasarımları yapılacak konular, her kesimden insana seslenebilecek konulardan seçilmeye çalı şılmıştır. Konular özellikle ayrı ayrı konulardan seçilmiş ve bunların nasıl canlandırılmaları gerektiği araştırılmış tır. Bu araştırmalar sonucunda,“barış, çevre koruma, BMW, Loreal ve Pelikan”markaları konu olarak seçilmiş ve bu ko nularla ilgili çeşitli öneriler somut hale getirilmiştir. Uygulama çalışmaları, konuların içerdiği özellikle re göre, seslenebileceğini sandığımız toplumların psikolo jik ve sosyolojik yapılarına uygun olarak oluşturulmuştur. Her konuda tüketicinin duygularına seslenmeye çalışılmış ve bu yaklaşımlar doğrultusunda afiş tasarımları özgün bir şe kilde yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
VIII S ü M M A R Y Advertisement is the assembly of messages arranged for attracting the consumer for a certain product, service or trade mark and creating a favourable media for the subject matter product, service or trade mark by audio- vi visuel means. TV, press and posters are the most common communicative means in this respect. Posters not only address to the consumer who is the reader of the publication which contains the advertisement but it is always within the public among all sorts of people from various sections of society. The general and special purposes are defined before a poster is designed» For this, the scope, the target section of the public, properties of the product, the situation of the poster should be determined. These elements are the trade mark, the slogan the write, the color and illustrations and they should be original, interesting apprehensible, convincing and motivating. While creating a poster the creator should suffer as an artist creating a work of art. Letters and colours which are the major elements play a great role in the vitality of the poster. A poster lives as long as it attracts attention and interest. The words should be readable from at least 10 meters, with simple not ornate characters. Colours have psychological effects on people this their selection should be made withIX utmost care. They should be attractive and in harmony with the characteristics of the subject matter product. They should also arouse interest and should stimulate feelings. Posters must encourage people to purchase the related product or service. Human psychology and publuc's social and cultural qualification should also be taken into consideration. The posters are primarily designed as to their topies which should address people from all sections of society. Topics are selected from various areas and researches were carried out to fix the suitable designs for each topic. In conclusion“Peace, Protection of Environment, BMW, LfOreal and Pelican”were the trademarks selected as topics and various suggestions related with them are applied for the composition of posters. Practical works were programmed as to the psychology and the sociological structures of public sections which were intended to be impressed. Various impressive approaches are tried for each topic and original designs are prepared in parallel to these approaches.