Anne ve baba ile ilişkilerin ergenlerde benlik saygısı, stres ve depresyon üzerindeki etkisi
The effects of relations with parents on adolescents' self-esteem, stress and depression
  1. Tez No: 508341
  2. Yazar: SEYDA NUR ŞEREFLİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHİR YEŞİLDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, anne ve baba ile ilişkilerin ergenlerde benlik saygısı, stres ve depresyon üzerindeki etkisinin tespit edilmesidir. İlişkisel tarama modelinde gerçekleştirilmiş olan çalışmanın örneklemini, 14-20 yaş aralığında yer alan toplam 301 ergen oluşturmuştur. Örnekleme dahil edilen ergenlerin % 42,2'si (n=127) erkek, % 57,8'i (n=174) kadındır. Araştırmanın verileri Çok Boyutlu Ergen Değerlendirme Ölçeği (ÇBEDÖ) kullanılarak toplanmıştır. Ölçeğin, alkol ve madde kullanımı dışındaki 14 alt boyutundaki toplam 150 madde çalışmaya dahil edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda ölçeğin geçerliği % 70, güvenirliği ise 0,98 olarak bulunmuştur. Elde edilen veriler SPSS 24.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuç olarak, ergenlerin en fazla sorun yaşadıkları sorunlar %43 ile stres, % 41 ile depresyon ve % 37 ile okul ile sorunlar olarak bulunmuştur. Sorun alanları içerisinde en az sorunlu olarak ortaya çıkan ise % 16 ile intihar düşüncesidir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the effects of relations with parents on adolescents' self-esteem, stress and depression. The sample of the study, which was conducted in the relational screening model, was composed of 301 adolescents, 42.2 % (n = 127) were male and 57.8 % (n = 174) were females, in the age range of 14-20 years. The data of the study were collected by using the Multidimensional Adolescent Assessment Scale (MAAS). A total of 150 items were included in the study in 14 subscales except scale, alcohol and substance use. As a result of the analyzes done, the validity of the scale was found to be 70 % and the reliability was found to be 0.98. The obtained data were analyzed using the SPSS 24.0 software. As a result, the highest problems that adolescents have were found as stress with 43 %, depression with 41 % and problems with school with 37 %. Among the problem areas, suicide is thought to be the least problematic with 16 %.