Ergenlerde akıllı telefon bağımlılığı ile benlik saygısı ve yalnızlık düzeyi arasındaki ilişkisinin incelenmesi
Smart phone addiction and i̇ts relationship with self esteem and loneliness i̇n adollescents
  1. Tez No: 645935
  2. Yazar: RAMAZAN ASAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ONUR NOYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmanın amacı ergenlerin akıllı telefon bağımlılık düzeyleri ile yalnızlık düzeyleri ve benlik saygısı düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu çerçevede akıllı telefon bağımlılığının ergenlerdeki yalnız duygusu ve benlik saygısı üzerindeki etkisi test edilmiştir. Bununla beraber Kişisel Bilgi Formu aracılığıyla katılımcıların demografik özelliklerine ve akıllı telefon kullanma alışkanlıklarına ilişkin veriler edinilerek bu kişisel özellikler ve akıllı telefon kullanım alışkanlıkları ile akıllı telefon bağımlılığı, yalnızlık ve benlik saygısı düzeyi arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Akıllı Telefon Bağımlılığı Ölçeği Kısa Formu, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ve UCLA Yalnızlık Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul İlinde 2020 yılında yaşamını sürdüren ergenler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini bu evren içerisinden çalışmaya dahil edilen 85 erkek ve 120 kız olmak üzere toplamda 205 ergenlik dönemindeki birey oluşturmaktadır. Araştırmada katılımcılara sunulan anketlerden toplanan veriler SPSS-25 paket programı kullanılarak analiz edilmiş ve sonuçlar elde edilmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen verilere göre şu sonuçlar tespit edilmiştir: Akıllı telefon bağımlılığı ile cinsiyet, uyumadan önce telefonu yanında tutma, akıllı telefonu günlük kullanım süresi ve sıklığı, günlük şarj etme sayısı, akıllı telefonu kullanım amacı, akıllı telefon kullanımına verilen önem ve günde telefonu kontrol etme sayısı arasında anlamlı ilişkilerin olduğu saptanmıştır. Akıllı telefon bağımlılığı ile yaş, anne-baba eğitim durumu arasında ve ailenin gelir durumu arasında ise anlamlı farklılık oluşmadığı tespit edilmiştir. Araştırmanın temel değişkenleri olan akıllı telefon bağımlılığı ile yalnızlık ve benlik saygısı ile yalnızlık düzeyi arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkinin olduğu sonuçları elde edilmiştir. Çalışmaya ilişkin tüm sonuçlar tartışma ve yorum bölümünde ilgili literatür ışığında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between smartphone addiction levels of adolescents and their loneliness and self-esteem level. In this context, the effect of smartphone addiction on adolescents' loneliness and self-esteem was tested. In addition, through the Personal Information Form, data on the participants' demographic characteristics and smartphone usage habits were obtained, and the relationship between these personal characteristics and their smartphone usage habits and the level of smartphone addiction, loneliness and self-esteem was examined. Personal Information Form, Smartphone Addiction Scale Short Form, Rosenberg Self-Esteem Scale and UCLA Loneliness Scale were used as data collection tools in the study. The universe of the research consists of adolescents living in Istanbul in 2020. The sample of the study consists of 205 adolescents in total, including 85 boys and 120 girls, who were included in the study from this population. The data collected from the questionnaires presented to the participants in the study were analyzed using the SPSS-25 package program and the results were obtained. According to the data obtained as a result of the study, the following results were determined: Smartphone addiction and gender, holding the phone with you before going to sleep, the duration and frequency of daily use of the smartphone, the number of daily charging, the purpose of using the smartphone, the importance given to the use of a smartphone and checking the phone daily. It was found that there was a significant relationship between the number of times. It was determined that there was no significant difference between smartphone addiction and age, education level of parents and income level of the family. The results were obtained that there was a positive and significant relationship between the basic variables of the study, smartphone addiction, loneliness and self-esteem level. All results of the study were evaluated in the discussion and comment section in the light of the relevant literature.