Türk ve Alman düğün gelenekleri ve davetiyeleri
Turkish and German wedding traditions and invitations
- Tez No: 508340
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA YAŞAR SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Çalışmamızda, kültürden kültüre farklılık ve benzerlikler gösteren Türk ve Alman düğün gelenekleri ve her iki toplumun kültüründe önemli rol oynayan, kültürlerinden ve dilsel özelliklerinden önemli izler taşıyan düğün davetiyeleri incelenmiştir. Bütüncemizde bulunan düğün davetiyeleri 2000-2017 yıllarına ait yirmi beş Türkçe ve yirmi beş Almanca düğün davetiyesinden oluşmaktadır. Türk ve Alman toplumlarının kültürel çeşitlilikleriinin bir nebze de olsa sunulabilmesi için, davetiyeleri seçerken, davetiyelerin mümkün olduğunca farklı il, ilçe, köy, eyalete ait ve davetiyelerde mümkün olduğunca çok kültürel özelliğin olmasına özen gösterilmiştir. Yapılan metin dil bilimsel çözümlemede, düğün davetiye metinlerinde bulunan öğeler zorunlu ve seçimlik olmak üzere ikiye ayrılmış ve öğelerdeki özel değişkenler, öğelerin içerik, biçim ve biçem özellikleri ve iletişimsel işlevleri açıklanmıştır. Yapılan karşılaştırmalı çalışmamız sonucunda düğün gelenekleri ve davetiyelerinin, toplumların dinî inançları, değerleri, aile, arkadaşlık ve akrabalık algıları gibi pek çok konuda bilgi verdikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In our study, the Turkish and German wedding traditions that vary from one culture to another, the wedding invitations that play fundamental roles in both cultures and invitations on which cultural and linguistic features have left significant marks have been studied. The wedding invitations in our corpus consist of twenty-five Turkish and twenty-five German invitations through the years 2000-2017. The invitations have been selected from different provinces, districts, villages or states with as much cultural features as possible so that they could introduce cultural diversities in both Turkish and German societies. In the text linguistics analysis that has been carried out under these circumstances, the wedding invitations with these features have been divided into two groups: obligatory and optional. Then special variants in the moves, content, form and stylistic features and communicative purposes of the moves were explained. In this comparative study, it is clearly seen that wedding traditions and invitations inform us about the religions, values and relationships with family, friends and relatives of the societies to which they belong.