Attachment security and mental state talk among mother-father-child triads
Anne-baba-çocuk üçlülerinde bağlanma güvenliği ve zihin durum konuşmaları
- Tez No: 508355
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL HALFON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Zihinselleştirme, kişinin kendinin ve karşısındakinin zihnini, zihinsel durumlar açısından anlayabilme kapasitesini ifade eder (Slade, 2005) ve bu kapasite, güvenli bağlanma ilişkisi bağlamında gelişir (Fonagy, Gergely, Jurist&Target, 2002). Bu çalışma, çocukların bağlanma güvenliği ile zihinselleştirmekapasitesi; çocukların bağlanma güvenliği ile ebeveynlerinin zihinselleştirme kapasitesi ve çocuklar ve ebeveynlerinin zihinselleştirme kapasitesi arasındaki ilişkiyi araştırmayı hedeflemiştir.Zihinselleştirme kapasitesi bu araştırmada zihin durum sözcüklerinin sayısı, çeşidi (örn. duygu, biliş, algı, fizyolojik, eylem-temelli), yönü (hikayeye, kendine ve diğer kişiye-yönelik) ve opaklığı (zihin durumları ile ilgili alan yaratan kelimeler) üzerinden araştırılmıştır. Katılımcılar 60 anne-baba-çocuk üçlüsü, 22 anne-çocuk ve 3 baba-çocuk ikilisinden oluşan klinik bir gruptur. Çocuklar 3 ile 10 yaş aralığındadır. Güvenli bağlanma Çocuklarda Güvenli Yer Senaryolarının Değerlendirilmesi (ASCT; Granot&Mayseless, 2001) ile; zihinselleştirme kapasitesi ise Anlatılardaki Zihin Durumlarını Kodlama Sistemi (CS-MST; Bekar, Steele&Steele, 2014) ile değerlendirilmiştir. Bağlanma güvenliği ile zihinselleştirme kapasitesi arasındaki bağlantıya ilişkin olarak; çocukların bağlanma güvenliği ile çocukların zihin durum sözcükleri, çocukların bağlanma güvenliği ile annelerin kendilerine yönelik zihin durum sözcükleri ve babaların toplam eylem temelli zihinsel durum sözcükleri arasında anlamlı pozitif bir ilişki bulunmuştur. Çocuklar ve ebeveynlerinin zihinselleştirme kapasitesi arasındaki bağlantıya ilişkin olarak, çocukların zihin durum sözcükleri ile annelerin kendilerine-yönelik genel, özellikle de bilişsel zihinsel durum konuşması arasında, aynı zamanda çocukların bilişsel zihin durum konuşması ve annelerin zihin durum konuşma konusundaki opaklığı arasında anlamlı pozitif bir ilişki; çocukların zihin durum sözcükleri ile annelerin diğer kişilere-yönelik zihin durum sözcükleri arasında ise anlamlı negatif bir ilişki bulunmuştur. Çocuklar ile babalarının zihinselleştirme kapasitesi arasındaki ilişkiye bakıldığında ise çocukların zihin durum konuşma konusundaki opaklığı ile babaların kendilerine-yönelik zihin durum sözcükleri arasında anlamlı pozitif bir ilişki bulunurken, çocukların zihin durum sözcükleri ile babaların diğer kişilere-yönelik zihin durum sözcükleri arasında ise anlamlı negatif bir ilişki bulunmuştur. Bulgular, anne-çocuk ve baba-çocuk ilişkilerinin, çocukların bağlanma güvenliği ve zihinselleştirme kapasitesi üzerinde farklı etkilere yol açan farklı deneyimler içerebileceğini göstermektedir. Ayrıca, hem annelerim hem de babaların, kendilerine yönelik zihinselleştirme kapasitelerinin, çocukların zihinselleştirme kapasitesinin gelişiminde daha önemli olduğu düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
Mentalization refers to the capacity to understand one's own and other's mind in terms of mental states (Slade, 2005) and this capacity develops within the context of secure attachment relationship (Fonagy, Gergely, Jurist, & Target, 2002). The aims of the study were to explore the relationship between (1) child attachment security and child mental state talk,(2) child attachment security and parental mental state talk and (3) child mental state talk and parental mental state talk. Mental state talk in this study was used to assess mentalization capacity and was defined as utterances of five categories of mental state words (i.e. emotion, cognition, perception, physiological and action-based) and was assessed depending on their direction (play, self and other-related) and their opacity referring to the ambiguous nature of mental states.Participants were a clinical sample of 60 mother-father-child triads, 22 mother-child and 3 father-child dyads. The children were aged between 3 to 10. The attachment security was assessed with Attachment Doll Story Completion Task (ASCT; Granot&Mayseless, 2001) and the mental state talk was assessed with The Coding System for Mental State Talk in Narratives (CS-MST; Bekar, Steele & Steele, 2014). Regarding the link between attachment security and mental state talk, a significant positive relationship was found between child attachment security and child mental state talk; child attachment security and mothers' references to themselves in general and fathers' references to action-based mental state words in general. Regarding the link between child mental state talk and parental mental state talk, a significant positive relationship was found between children's mental state talk and mothers' references to themselves in general and particularly the use of cognitive words and children's references to cognitive states and mothers' opacity of mental state talk, while a significant negative relationship was found between children's mental state talk and mothers' references to children's mind in general. With fathers a significant positive relationship was found between children's opacity of mental state talk and fathers' emotion words in reference to themselves, while a significant negative relationship was found between children's mental state talk and fathers' emotion words in reference to their children. The findings suggest that, mother and father-infant relationships might involve different quality of experiences that result in different influences on children's attachment security and mentalization capacity. Also, for both mothers and fathers, self-mentalization capacity might be suggested as being more important for children's mentalization development.