Sistemik dolaşımı bozuk hastaların takibinde laktat yerine near ınfrared spectroscopy ile ölçülen doku oksijen saturasyonun (STO2 ) kullanılabilirliğinin araştırılması
Research on applicability of use of tissue oxygen saturation (STO2)measured by nirs instead of lactate for monitoring patients wi̇th systemic ci̇rculatory disorder
  1. Tez No: 508402
  2. Yazar: MELEK ILGIN KÖKÇAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH SADIK GİRİŞGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Sistemik dolaşımı bozuk yoğun bakım hastalarında non-invaziv bir yöntem olan NIRS (near infra –red spectroscopy) ile ölçülen doku oksijen saturasyonun (StO2), kan gazı laktat düzeyi ile karşılaştırılarak, laktatın yerine kullanılıp kullanılamayacağının araştırılması amaçlanmıştır. Laktat düzeyi kritik hastaların vital bulgularında değişiklik olmadan organ yetmezliği ve şokun erken döneminde yükselerek bizi uyaran önemli bir marker olarak kullanılmaktadır. Şok, travma ve sepsisli hastalarda yükselen laktat seviyelerinin artan mortalite ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. NIRS cihazı parmaktan O2 saturasyonunu ölçen cihazlara benzer bir cihaz olup elin tenar bölgesine takılarak kullanılan, herhangi bir sarf malzemesi olmayan, hastaya invaziv bir girişim yapılmayan kullanımı çok basit ve hızlı sonuç veren bir cihazdır. Bu çalışmada yoğun bakımdaki sistemik dolaşımı bozuk olan vazopressör destek alan ve almayan hastaların laktat düzeyleri ile NIRS ile ölçülen StO2 düzeylerinin karşılaştırılması yapılmıştır. Çalişmaya toplam 100 hasta dahil edilmiştir. Hastaların 0. saat laktat değerleri ile 0.saat StO2 sağ kol ölçümleri arasında -0.34 korelasyon mevcuttur (n=98). Bu ilişkide anlamlılık mevcuttur. Laktat ortalaması hayatta olanlarda 1.66, vefat edenlerde ise 2.59 bulundu ve istatistiksel olarak anlamlı fark mevcuttu (p: 0.02). Yine StO2 0. saat minimun değeri (her iki koldan ölçülen eş zamanlı ölçümlerden en küçük olanı) hayatta olanlarda 78.76± 7.44, vefat edenlerde 72.11± 12. 63 (p: 0.001) bulunarak anlamlı düzeyde fark saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Serum lactate level is an important laboratory finding in patients which warns us through its rise in early stages of organ failiure and shock before vital signs are affected. Elevated serum lactate levels are found to be associated with increased mortality in patients with trauma, sepsis and shock. NIRS probe a non-invasive device similar to pulse oximeter that requires no consumables is usually placed at thenar region of hand. Use of NIRS probe is simple and gives rapid results. In this study we compared tissue oxygen saturation (StO2) measured by NIRS to serum lactate level to assess whether StO2 could replace serum lactate measurement which is an invasive procedure. Patients and Method: A total of 100 ICU patients were included in this study. 5 StO2 measurements were done concurrent with blood gas measurements in patients at 0, 6, 12, 24, 48th hours after admission to ICU Results: A significant correlation of -34 % was found between StO2 and serum lactate in 0 th hour. Mean lactate was 2.49 in patients that died and 1.69 in patients survived (p = 0.02). Mean StO2 was 72.11± 12. 63 in patients that died and 78.76± 7.44 in patients survived (p = 0.001); Conclusion: Though we can't say that StO2 can replace serum lactate measurement StO2 might also be used as a predictor of mortality in ICU patients.