Sürekli pozitif havayolu basıncı tedavisi sırasında preterm yenidoğanlara verilen dört farklı pozisyonun etkisi
The effects of four different positions of preterm newborns during continuous positive airway pressure therapy
- Tez No: 508401
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİRSEN MUTLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hemşirelik, Nursing
 - Yıl: 2018
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 93
Özet
Araştırma nazal sürekli pozitif havayolu basıncı (NCPAP) tedavisi sırasında preterm yenidoğanlara verilen dört farklı pozisyonun (prone, supine, sağ lateral ve sol lateral) pretermin yaşamsal bulguları (kalp tepe atımı, solunum, oksijen satürasyonu) ve konforu üzerine etkisini araştırmak amacıyla randomize çapraz tasarım olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi 1' de 23 Mart 2016-15 Nisan 2017 tarihleri arasında izlenen ve CPAP tedavisi alan preterm bebekler, örneklemi ise seçim kriterlerine uyan 20 preterm yenidoğan oluşturdu. Araştırma verileri Bilgi ve Gözlem Formu, Prematüre Bebek Konfor Ölçeği (PBKÖ), pulse oksimetre monitörü ve video kamera kullanılarak elde edildi. Veriler ortalama, standart sapma, frekans, yüzdelik dağılımlar, Friedman testi ve Wilcoxon testi kullanılarak değerlendirildi. Araştırma sonucunda bebeklerin pozisyonlarına göre kalp atım hızı, solunum sayısı ve oksijen satürasyonu ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde fark olmadığı saptandı (p>.05).
Özet (Çeviri)
The study was conducted as randomized cross design aiming to determine the effects of four different positions (prone, supine, right lateral and left lateral ) given to the preterm newborns on preterm's vital sings (heart rate, respiration, oxygen saturation) and comfort during nasal continuous positive airway pressure therapy (NCPAP). The preterm infants which were treated NCPAP and monitored at Zeynep Kamil Woman and Child Diseases Practice and Research Hospital Newborn Intensive Care Unit -1 between March 23rd, 2016 and April 15th, 2017 built the universe of the research. The sampling was created with the 20 preterm infants matching selection criterias. The research data were collected using Information and Observation Form, Premature Infant Comfort Scale, pulse oksimeter monitor and video camera. The data were evaluated through avarage, standard deviation, frequency, percentage distributions, Friedman test and Wilcoxon test. As a result of the research, it was determined that there was no statistically significant difference between the heart rate speed, respiratory rate and oxygen saturation averages and the positions of babies (p>.05).