Servikal vertebral disklerde yaşa ve cinsiyete bağlı değişimler
Changings at servical discus intervertebralis depending on age and gender
- Tez No: 508423
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECAT KOYUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Yapmış olduğumuz çalışmada servikal intervertebral disklerde yaş ve cinsiyet bakımından oluşan değişiklikleri incelemek amacıyla, herhangi bir patoloji saptanmayan 216 erkek ve 234 kadın olmak üzere 450 sağlam bireyin lateral servikal grafileri incelendi. Servikal grafiler üzerinde her disk seviyesi için, intervertebral diskin anterior ve posterior yükseklikleri ile beraber disk derinliği (antero-posterior çap) ölçüldü. Elde edilen bu ölçümler ve ortalama standart sapmalar, kadın ve erkek bireylerdeki yaş gruplarıyla ilişkisi incelendi. Servikal intervertebral disk yüksekliklerinin yaş faktörü ile beraber her iki cinste de diskin bulunduğu seviyeye bağlı olarak değiştiği gözlendi. Ölçümlerimizde anterior ve posterior intervertebral diskte toplam sekiz dekatta, artma ve azalma yönünde değişiklikler görülmesine rağmen intervertebral disk derinliğinde genel olarak bir artış gözlendi. Çalışmamızda anterior intervertebral disk ortalamalarında kadın bireylerde en büyük değer sekizinci dekatta C3-C4 intervertebral disk seviyesinde 6.23 mm, en küçük değer ise ikinci dekatta C7-Th1 disk seviyesinde 4.24 mm olarak ölçüldü. Erkeklerde bu parametredeki en büyük değer altıncı dekatta C6-C7 disk seviyesinde 6.31 mm olarak en küçük değer ise C2-C3 disk seviyesinde 5.14 mm olarak görüldü. Posterior intervertebral disk ortalamalarında, kadınlarda sırasıyla en büyük ve en küçük değerler; yedinci dekatta C2-C3 intervertebral diskte 2.95 mm ve sekizinci dekatta C3-C4 disk seviyesinde 1.99 mm olarak ölçüldü. Erkek bireylerde ise en büyük değer, birinci dekatta 3.17 mm ile C2-C3 intervertebral disk seviyesinde görülürken, en küçük değerini de yedinci dekatta C5-C6 disk seviyesinde 2.41 mm olarak elde etmiştir. Kadın bireylerde bir diğer parametremiz olan intervertebral disk derinliğindeki ( çap) en büyük değer, sekizinci dekatta C6-C7 intervertebral disk seviyesinde 19.74 mm iken, en küçük değer ise birinci dekatta C4-C5 disk seviyesinde 12.34 mm olarak ölçüldü. Erkek bireylerdeki en büyük ve en küçük değerler ise sırasıyla; sekizinci dekatta C7-Th1 intervertebral disk seviyesinde 21.50 mm ve birinci dekatta C2-C3 disk seviyesinde 13.15 mm olarak. ölçüldü. Çalışmamızda farklı yaş grubundaki normal bireylerin servikal intervertebral disklerin morfometrik değişimlerini inceledik. Bu çalışmada elde edilen sonuçların cerrahi girişimlerden önce bilinmesi, servikal intervertebral disk hastalıklarında yararlı olacağı düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
At the study we made, lateral servical graphies of 216 males and 234 females as a total 450 healthy individuals who weren't detected any pathology has been examined with the aim of analysing the changings at servical intervertebral discs depending on age and gender. For each disc level on servical graphies, anterior and posterior height of intervertebral disc and disc depth (antero-posterior çap) were measured. The relation of the measures acquired standart deviation with age group in female and male individuals was examined. It was seen that servical intervertebral disc height with the age factor changed depending on the levelon the disc being in every gender. Altough with the measures acquired the changings at the anterior and posterior intervertebral discs was observed at as a total eight decade, a general rise was observed at the dept of intervertebral discs. In our study, at the average of anterior intervertebral disc the most maximum value at eight decade in the level of C3-C4 interveretbral disc 6.23 mm for females, the most minimum value at the second decade in the level of C7-Th1 4.24 mm was measure. For male, the most maximum value at the sixth decade in the level of C6-C7 disc 6.31 mm and the most minimum value in the level of C2-C3 disc 5.14 mm was determined. At the average of posterior intervertebral disc, for females respectively the most maximum and minimum value at seventh decade in the C2-C3 intervertebral disc 2.95 mm and at the eight decade in the level of C3-C4 disc 1.99 mm was measured. For males while the most maximum value was seen at the first decade in the level of C2-C3 intervertebral disc 3.17 mm, the most minimum value 2.41 mm was acquired at seventh decade in the level of C5-C6 disc. For female while the maximum value at intervertebral disc depth, which is another parameter, at eight decade in the level of C6-C7 intervertebral disc was 19.74 mm, the most minimum value at first decade in the level of C4-C5 12.34 mm was measured. For male individuals, respectively the most maximum and minimum value at eight decade in the level of C7-Th1 intervertebral disc 21.50 mm and at the first decade in the level of C2-C3 disc 13.15 mm was measured. In our study we examined on morfometric changings of servical intervertebral disc of normal individuals at different ages. If the results we acquired in this study are known well before surgical intervention, we think it can be useful for servical intervertebral disc ilnesses.