Hipoksik iskemik ensefalopatili term yenidoğanlarda plazma resistin düzeyleri
Plasma resistin levels of term newborn infants with hypoxic-ischemic encephalopathy
- Tez No: 508431
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM ALİEFENDİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Hipoksik iskemik ensefalopati (HİE) neonatal dönemde mortalite ve morbiditede artışa yol açan önemli bir sorundur. Patogenezinde hipoksi ve iskeminin tetiklediği inflamatuvar döngünün rol oynadığı düşünülmektedir. Farelerde insülin direncine neden olduğu gösterilen, yeni tanımlanmış bir hormon olan resistinin inflamatuvar yanıtta rolü olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı HİE'li yenidoğan ve kontrol grubu bebekler arasındaki resistin düzeylerini karşılaştırmaktı. Çalışmaya term, asfiktik bebekler (n=35) alındı. Kontrol grubu (n=21) ise hipoksik olmayan, gebelik yaşı ve doğum ağırlığı benzer bebeklerden seçildi. Çalışma grubundaki bebekler Sarnat & Sarnat sınıflamasına göre derecelendirildi. Her iki gruptan yaşamın ilk saatlerinde resistin yanısıra, üre, kreatinin, glukoz, ALT, kreatin fosfokinaz, ürik asit, CRP, IL-6 düzeylerine bakılmak için kan örnekleri alındı. Hipoksik iskemik ensefalopatili ve konrol grubu hastalar arasında üre (p=0,04), kreatinin (p=0,02), ALT (p=0,02) ürik asit (p=0,001), glukoz (p=0.000), IL-6 (p=0,000) ve CRP (p=0,01) düzeyleri açısından fark bulundu. Ek olarak, çalışma grubunda, resistin düzeyleri ile kreatin fosfokinaz (r=0,51 ve p=0,000), üre (r=0,35 ve p=0,007), kreatinin (r=0,51 ve p=0,000), ürik asit (r=0,55 ve p=0,000), ALT (r=0,45 ve p=0,000), IL-6 (r=0,48 ve p=0,006), CRP (r=0,43 ve p=0,01) düzeyleri arasında pozitif korelasyon saptandı. Plazma resistin düzeyleri evre 3'deki hastalarda kontrol grubuna (p=0,018) ve evre 1'deki hastalara (p=0,048) göre daha yüksek bulundu. Bu çalışmanın sonuçları ağır hipoksik iskemik ensefalopatili yenidoğanlarda resistin düzeylerinin sağlıklı veya hafif hipoksik bebeklere göre artmış olduğunu ve resistin düzeylerinin hastalığın ağırlığı ile korele olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Hypoxic ischemic encephalopathy (HIE) is an important cause of neonatal morbidity and mortality. It is thought that activation of the inflammatory cascade triggered by hypoxia and ischemia might play a role in the pathogenesis of HIE. Resistin has been shown to cause insulin resistance in mice and is a newly described hormone which has been suggested to have a potential role in mediating inflammatory response. The aim of this study was to compare resistin levels between in newborns with HIE and controls. Full-term babies born with asphyxia (n=35) were included in this study. Non-hypoxic babies (n=21) whose gestational age and birth weight were similar were selected as a control group. Babies in the study group were graded according to the classification described by Sarnat and Sarnat. Blood samples for the assay of resistin, urea, creatinine, glucose, alanine aminotransferase (ALT), creatine phosphokinase (CPK), uric acid, CRP and IL-6 were taken in the first hours of life from babies in both groups. There were significant differences in the plasma levels of urea (p=0,04), creatinine (p=0,02), ALT (p=0,02), uric acid (p=0,001), glucose (p=0.000), IL-6 (p=0,000), CRP (p=0,01) between HIE and control groups. In addition, there was a positive correlation between resistin levels and CPK (r=0,51 p=0,000), urea (r=0,35 p=0,007), creatinine (r=0,51 p=0,000), uric acid (r=0,55 p=0,000), ALT (r=0,45 p=0,000), IL-6 (r=0,48 p=0,006), CRP (r=0,43 p=0,01) levels in the study group. Median plasma resistin levels were higher in the patients with grade 3 HIE than in control group (p=0,018) and babies with grade 1 HIE (p=0,048). The results of this study demonstrated that newborns with severe HİE had higher resistin levels than non-hypoxic babies and with mild HİE; and the levels were correlated with the severity of disease.