Erken dönem diabetik nöropati hastalarında dorsal sural sinir iletim çalışması ile plazma adiponektin ve high sensitive c-reactive protein düzeylerinin karşılaştırılması
A comparison of dorsal sural nerve conduction study with plasma levels of adipinectin and high sensitive c-reactive protein in patients with early diabetic polyneuropathy
- Tez No: 508430
- Danışmanlar: DOÇ. ALİ KEMAL ERDEMOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Periferik nöropatide alt ekstremitelerdeki distal duyusal lifler erken dönemde etkilenmektedir. Dorsal sural sinir en distalde ve duyusal bir sinir olduğundan polinöropatinin erken dönemlerinde etkilenebilir. Erken dönem diabetik nöropatili hastalarda dorsal sural sinir iletim değerleri ile plazma adiponektin ve high sensitive C-Reactive protein (hs-CRP) düzeyleri arasındaki bağlantı araştırıldı. Yaş ve cinsiyet uyumlu 44 normal kontrol ve 46 erken dönem diabetik polinöropatili olgu çalışmaya alındı. Bütün olgularda dorsal sural sinir dahil olmak üzere üst ve alt ekstremitelerde periferik motor ve duyu sinir iletimleri çalışıldı. Adiponectin seviyesi ELISA (Enzyme linked immunoassay) yöntemi ile, hs-CRP düzeyleri high sensitiy Enzym Immunoassay yöntemi ile ölçüldü. Diabetik grupta dorsal sural sinir latansı kontrol grubuna göre anlamlı uzamış, hızı anlamlı yavaşlamış ve amplitüdü anlamlı küçülmüş bulundu. Plazma adiponektin düzeyi kontrol grupla karşılaştırıldığında diabetik grupta anlamlı düşük bulundu. Plazma hs-CRP düzeylerinde hasta grubu ile kontrol grubu arasında anlamlı fark bulunmadı. Oysa plazma adiponektin seviyesi ile hs-CRP seviyesi arasında negatif yönde anlamlı korelasyon bulundu. Dorsal sural sinir iletiminde adiponektin düşüklüğü ile orantılı olarak amplitüd düşüklüğü tespit edildi. Adiponektin düşüklüğü, erken dönemde periferik sinirlerde aksonal harabiyete yol açabilir. Adiponektin seviyesindeki düşüklüğün hs-CRP yüksekliği üzerine katkısı olabilir. Hs-CRP yüksekliğinin diabetik polinöropati gelişimi üzerine olan etkisinin ileri çalışmalarla araştırılması gereklidir.
Özet (Çeviri)
The most distal sensory fibers in the lower extremities are early affected in peripheral neuropathy. Since the dorsal sural nerve is the most distal and sensory nerve, they may be affected in the early stage of polyneuropathy. We analyzed the relationship between plasma adiponectin and high sensitive C-Reactive Protein (hs-CRP) levels and dorsal sural nerve conduction study in early stage diabetic polyneuropathy. Age and sex matched 44 normal subject, 46 patients with early stages diabetic polyneuropathy were included in the study. İn all subject peripheral motor and sensory nerve studies were performed on the upper and lower limbs including dorsal sural nerve conduction studies. Adiponectin levels were measured by Enzyme Linked Immunoassay (ELISA), hs-CRP levels were measured by high sensitiy Enzyme Immunoassay. In the diabetics patients, the mean dorsal sural nerve distal latancy was longer, mean nerve conduction velocity was slower, mean nerve action potential amplitude was decreased than in healthy subjects. Compaired with normal control group, plasma adiponectin levels was significantly decreased in diabetic groups. In plasma hs-CRP levels, there was no significant different between diabetics and normal subjects. Whereas there was a significant negatively correlation between plasma adiponectin and hs-CRP levels. Dorsal sural nerve amplitudes were positively correlated with adiponectin levels. Decreased adiponectin levels may play a role on axonal injury in peripheral sensory nerves in early stages in diabetic patients. Decreased adiponectin levels may contributed to hs-CRP elevated. Further studies will be needed to reveal the function of hs-CRP in the progress of diabetic neuropathy.