Korpus kallosumun difüzyon ağırlıklı ve konvansiyonel mr görüntüleme ile yaşa göre değerlendirilmesi
Evaluation of corpus callosum by means of diffusion-weighted and conventional magnetic resonance imaging according to the age
  1. Tez No: 508432
  2. Yazar: RABİA KARASU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN K KARADENİZ BİLGİLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Karasu R, korpus kallosumun difüzyon ağırlıklı ve konvansiyonel manyetik rezonans görüntüleme ile yaşa göre değerlendirilmesi, Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı Uzmanlık Tezi, Kırıkkale 2008.Difüzyon ağırlıklı görüntüleme, beyin dokusunun canlılığı hakkında fikir veren önemli bir yöntemdir. Kuvvetli manyetik alan gradientleri ile hasta hareketinden minimum etkilenir ve su moleküllerinin mikroskopik translasyonel hareketlerindeki değişikliklerin yansıtılmasında son derece hassastır. Beyin ödemi, sitotoksik ve vasojenik ödem olarak ikiye ayrılır. Konvansiyonel MRG, genellikle bu iki durumu birbirinden ayırt etmeye imkan vermez. Ancak difüzyon ağırlıklı görüntüleme su moleküllerinin hareketini temel alan bir yöntem olduğu için sitotoksik ödemi vasojenik ödemden ayırabilir. Yaşlanmanın etkisi ile beyaz cevherdeki selektif atrofi, gri cevherden belirgin olarak izlenmektedir. Beyaz cevherdeki atrofi, myeline liflerdeki azalmaya bağlıdır. Bu duruma ekstrasellüler mesafedeki artış da eşlik eder. Difüzyon ağırlıklı görüntüleme ile normal görünümlü beyinde yaşlanma ile ortaya çıkan değişikliklerin araştırılması yaşlanma sürecinin anlaşılmasında önem taşımaktadır. Çalışmamızda, difüzyon ağırlıklı görüntüleme ile su moleküllerinin aksonlar boyunca olan hareketlerinden yararlanarak elde edilen ADC değişikliklerinin yaşla değişiminin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Korpus kallosuma yönelik yaptığımız araştırmamızda, x, y ve z eksenlerindeki üç gradyentin ortalaması alınarak elde edilen otomatik ADC haritaları bulunan“trace”difüzyon kullanılmış ve ADC değerinin minimum ve maksimum değerleri 0.589-0.819 mm²/snx10?³; ortalama ADC değeri ise 0.735±0.043 mm²/snx10?³ olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Karasu R., Evaluation of corpus callosum by means of diffusion-weighted and conventional magnetic resonance imaging according to the age, Specialization Thesis for the Principal Scientific Branch of Radiology, Faculty of Medicine, Kırıkkale University, Kırıkkale, 2008.Diffusion-weighted imaging is a significant method that gives an idea as to the vitality of the brain tissue. DWI is affected from the movements of the patient at a minimum with its strong magnetic field gradients and is extraordinarily sensitive in reflection of the changes in the microscopic translational activities of the water molecules. Brain oedema is separated into two as cytotoxic oedema and vasogenic oedema. Conventional MRI does not usually enable detection between these two situations whereas diffusion-weighted imaging, being a method based on the activities of the water molecules, can distinguish cytotoxic oedema from vasogenic oedema. Selective atrophy in the white substance by the effect of aging is monitored clearly distinguished from the gray substance. Atrophy in the white substance depends on the decrease in the myelinated fibers. This situation is accompanied also by the increase in the extracellular distance. It is important for understanding the aging process to carry out the research by means of diffusion-weighted imaging into the changes which emerge along with aging in the brain that has a normal appearance. Objective of our study is to evaluate by means of diffusion-weighted imaging the ADC changes by aging which are obtained using the activities of the water molecules throughout axons. In our study carried out regarding corpus callosum,“trace”diffusion that has automatic ADC maps obtained by taking average of three gradients in the x, y and z axes has been used, and minimum and maximum values of the ADC value have been found as 0.589-0.819 mm²/snx10?³ while the average ADC value has been found as 0.735±0.043 mm²/snx10?³.