Düzenli fiziksel aktivite yapan ve yapmayan zihinsel engelli çocukların uyku alışkanlıkları ve yaşam kalitelerinin karşılaştırılması
Comparison of sleep habits and quality of life of intellectually disabled children with and without regular physical activity
- Tez No: 508446
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı düzenli fiziksel aktivite yapan ve yapmayan hafif düzeydeki zihinsel engelli çocukların uyku alışkanlıklarını ve yaşam kalitelerini belirlemek ve karşılaştırmaktır. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı ve karşılaştırmalı türden olan araştırma, Kütahya Çinikent Özel Eğitim İlk ve Ortaokulu ile özel spor kulüplerinde, Şubat-Haziran 2017 tarihleri arasında 126 çocuğun bakım vericisi ile tamamlandı. Veriler; Bilgi Formu, ÇUAA ve KIDSCREEN-27 kullanılarak toplandı ve SPSS paket programında analiz edildi. Bulgular: Düzenli fiziksel aktivite yapan çocukların, düzenli fiziksel aktivite yapmayanlara göre ÇUAA toplam puan ortalamalarının daha düşük ve KIDSCREEN-27 toplam puan, bedensel aktiviteler ve sağlık, genel duygulanım ve çocuğunuzun duyguları, aile ve boş zaman, okul ve öğrenme alt boyutu puan ortalamalarının daha yüksek olduğu ve aralarındaki farkın da istatistiksel olarak anlamlı olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine and compare sleep habits and life qualities of mildly intellectually disabled children who did or not perform regular physical activity. Material and Methods: The study, which is a descriptive and comparative study, was completed at Kütahya Çinikent Special Education Primary and Secondary Schools and special sports clubs with 126 children's their care-givers between February and June 2017. The data were collected by using the Information Form, CSHQ and KIDSCREEN-27 and analyzed by using the SPSS package program. Results: The children with regular physical activity had lower CSHQ total scores than the non-physical ones and KIDSCREEN-27 total scores, physical activities and health, general mood and your child's feeling, family and your child's free time, school and learning sub-dimension averages of these children were found higher. Differences between the two groups with respect to these scores were found significant. It was found that the children who did not have regular physical activity with sleep problem had a lower score in KIDSCREEN-27 and its subscales.