Yenidoğanlarda eritrosit süspansiyonu kullanımının değerlendirilmesi
The assessment of erythrocyte suspension use in neonates
  1. Tez No: 508445
  2. Yazar: EMEL ÖMERCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ZENCİROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Giriş: Yenidoğan yoğun bakım ünitelerinde (YDYBÜ) kan ve kan ürünleri transfüzyonu sık uygulanmaktadır. Yenidoğanlarda transfüzyon gerektiren hemoglobin (hb) değerleri, aneminin klinik bulgularının değerlendirilmesindeki zorluklar, prematüre ve/veya hasta yenidoğanlarda mevcut hb/hemotokrit (hct) değerlerinin eritrosit kitlesini tam yansıtamayacağı öngörüsü, transfüzyon gerektiren hb değerleri ile transfüzyonla ilgili endikasyonların net belirlenememesine neden olmaktadır. Geliştirilmiş çeşitli rehberler henüz standardize olmamakla birlikte klinik ve laboratuvar kriterler benzerlik göstermektedir. Bu çalışmada hastanemiz yenidoğan kliniğinde yatan hastalarda eritrosit süspansiyonu (ES) kullanımı; endikasyon, laboratuvar kontrolü ve komplikasyonlar çerçevesinde incelenerek, biri ulusal olmak üzere iki rehbere göre uygunluğu değerlendirilmiştir Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Ankara Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi (SUAM) yenidoğan kliniğinde 01.01.2016-31.12.2016 tarihleri arasında yatarak izlenen ve ES alan hastalar çalışmaya alındı. Hastaların demografik özellikleri, klinik profilleri ve maternal verileri kaydedildi. Kullanılan toplam ES sayısı, endikasyonları belirlendi. Hastalar ES sayısı bir ve birden fazla alanlar şeklinde gruplandırıldı. Hastaların ilk üç transfüzyonları öncesi ve sonrası laboratuvar kontrolü ve kullanım endikasyonlarının rehberlere uygunluğu değerlendirildi. Ayrıca hastalar preterm ve term, taburcu olan ve kaybedilenler şeklinde gruplandırılarak, ES kullanım sayısı, endikasyon ve mortalite risk olasılığı karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışma süresince yenidoğan kliniğinde yatan 1538 hastadan 191'ine toplam 633 ES verilmişti, ES kullanım oranı % 12.4'tü. Transfüzyon sayısı/hasta sayısı oranı 3.3 saptandı. Bir defa ES alan 70 (%36.6), birden fazla alan 121 hasta (%63.4) belirlendi. Olguların 100'ü kız (%52.4), 91'i erkekti (%47.6). Olguların 67'si (%35.1) preterm (0.05).
Özet (Çeviri)
Introduction: In neonatal intensive care units (NICU), transfusion of blood and blood products is frequently performed. The hardships in determining the hemoglobin (hb) levels requiring blood transfusion and evaluating clinical findings of anemia, foresight of existing hb/hematocrit(hct) levels would not reflect actual erythrocyte mass in premature and/or ill neonates; cause indications of blood transfusion not to be defined clearly. Although the various improved guidelines are not yet standardized, clinical and laboratory criteria are similar. In this study, the use of erythrocyte suspension (ES) in patients hospitalized in our newborn clinic; indications, laboratory controls and complications were investigated, evaluated the appropriateness according to two guidelines one of them was national. Material and Method: The patients who were admitted to neonatology clinic at University of Health Sciences, Ankara Dr. Sami Ulus Maternal and Children Health and Disease Health Practice and Research Center between 01.01.2016 - 31.12.2016 and were administered ES were enrolled to the study. Demographic properties, clinical profiles and maternal data of patients were recorded. Total count of red blood cell (RBC) used, indications were determined. Patients were grouped in two, ones who took single RBC or who took multiple RBCs. The appropriateness of the guidelines for laboratory control and indications of use before and after the first three transfusions of patients was assessed. In addition, patients were further grouped as preterm and term, discharged and deceased and groups were compared according to total count of RBC used, indication and mortality risk. Results: During the study, 191 of 1538 inpatients of neonatal clinic were administered 633 RBCs, percent of RBC use was 12.4%. Transfusion count/patient count ratio was calculated as 3.3. A total of 70 (36.6%) patients had received RBCs once and 121 patients (63.4%) had received RBCs more than once were determined. Of the cases, 100 (52.4%) were female and 91 (47.6%) were male and 67 (35.1%) were preterm (0.05).