Servikal disk patolojilerinin manyetik rezonans myelografi ile değerlendirilmesi
Assessment of cervical disk pathologies with magnetic resonance myelography
- Tez No: 508447
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVDA YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
İntervertebral disk herniasyonlarının gösterilmesinde günümüzde çoğunlukla ilk ve tek tetkik olarak manyetik rezonans görüntüleme (MRG) kullanılmaktadır. MRG'ye ek olarak alınabilen manyetik rezonans myelografi (MRM) tekniklerinin, olguların bir kısmında tanıya yardımcı olabildiği daha önce yapılan çalışmalarda bildirilmiştir. Ancak servikal bölgeye yönelik MRM'de kullanılacak manyetik rezonans sekansı için henüz bir konsensus oluşmuş değildir. Şu ana kadar çeşitli turbo-spin-eko ve gradient eko teknikleri denenmiş olup literatürde özellikle servikal MRM için çok sayıda çalışma bulunmamaktadır. Bilgimiz dahilinde servikal MRM için çalışılan teknikler arasında 2 boyutlu balanced-turbo-field-echo yer almamaktadır. Myelografik etki için kullanılabilecek olan bu sekans özellikle servikal bölgede yapılacak MRM için uygun bir yöntem olabilir. Çalışmamızda servikal disk hernilerinin teşhisinde 2 boyutlu koronal balans turbo field echo ve etkinliği daha önce bir çalışma ile ortaya konulmuş olan 2D/Myelo (Philips Medikal Sistemleri) teknikleri ile elde edilen manyetik rezonans myelografi görüntülerinin servikal disk herniasyonlarındaki tanısal etkinliğini konvansiyonel MRG tekniği ile karşılaştırmalı olarak değerlendirdik. Çalışma, kliniğimize çeşitli sebeplerle servikal MRG için başvuran 64 olgu üzerinde yapıldı. Bu olgularda rutin MRG çekiminden sonra MRM için 2 boyutlu koronal balans turbo field echo tekniği olan B-TFE ve multi-shot single-slice TSE tekniği olan 2D/Myelo çekimleri yapılarak tek radyolog tarafından değerlendirildi ve sekanslarda izlenen disk patolojileri kaydedildi. Veriler üzerinden konvansiyonel MRG altın standart kabul edilerek her iki MRM tekniğinin performans analizleri ve Kappa uyum testleri yapıldı ve sekanslar karşılaştırıldı. İstatistiksel analiz sonucunda 2D/Myelo sekansının, konvansiyonel MRG tetkikine ek olarak kullanmak için yüksek duyarlılık, seçicilik ve uyuma sahip olup servikal bölgeye yönelik myelografi amacıyla güvenle kullanılabileceği ancak koronal B-TFE sekansının sahip olduğu düşük duyarlılık ve zayıf uyum sebebiyle bu bölgenin myelografik değerlendirilmesi için uygun bir yöntem olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Presently, magnetic resonance imaging (MRI) is mostly being used as the first and single imaging technique for demonstrating intervertebral disc herniations. It has previously been reported that magnetic resonance myelography (MRM) techniques can provide additional information to MRI studies in some cases. However, no consensus has been set yet on which sequence to be used for servical MRM examinations. The use of various turbo spin echo and gradient echo techiques have been reported until now and there are only a few studies regarding MRM especially in the cervical region. To our knowledge, ?2D balanced turbo field echo? do not exist between previously studied sequences for cervical MRM. This sequence which can be used for its myelographic effect can be a useful method for MRM in the cervical region. In our study, we evaluated the diagnostic accuracy of images obtained with 2D balanced turbo field echo and 2D/Myelo (Philips Med. Sys.) which has already been evaluated in a single study, by comparing them to conventional MRI. The study was done on 64 cases who were referred to our clinic for servical MRI scans for various reasons. After the routine MRI scans, B-TFE which is a 2D coronal balanced turbo field echo techique and 2D/Myelo which is a multi-shot single slice turbo spin echo technique, were obtained, evaluated by a single radiologist and disc pathologies were recorded. From this data, performance analysis has been made and Kappa coefficients were calculated for both MRM sequences with conventional MRI taken up as gold standart. In conclusion to the statistical analysis, it has been concluded that, as an additional MRM technique to supplement conventional MRI in the cervical region, 2D/Myelo sequence has a high specifity, sensitivity and agreement with conventional MRI and thus can be used with confidence, while coronal B-TFE sequence is not a feasible choice because of its low sensitivity and agreement.