Ayaktan ve yatarak fizyoterapi ve rehabilitasyon hizmeti alan kişilerin memnuniyet, ihtiyaç ve hizmet alımı açısından analizleri
Analyzes of satisfaction, needs and service purchase of people who take outpatient and inpatient physiotherapy and rehabilitation services
  1. Tez No: 508460
  2. Yazar: OZAN ORHUN ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE LİVANELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Hasta memnuniyeti, araştırmalarda önemli bir faktör olarak görülmeye başlanmıştır. Çünkü memnuniyeti yüksek olan hastaların sağlık hizmetlerinden daha iyi yararlandığı bulunmuştur. Ancak bu alanda fizyoterapi ve rehabilitasyon hizmet sunumu ve fizyoterapistlerce yapılan çalışmaların sayısı azdır. Bu çalışmanın amacı ayaktan ve yatarak fizyoterapi ve rehabilitasyon hizmeti alan kişilerin tanı gruplarının belirlenmesi, demografik özelliklerinin incelenmesi, memnuniyetlerinin araştırılması hedeflenmektedir ve bu amaçla bir anket çalışması yapılmıştır. Anketin 1. bölümünde demografik ve sosyokültürel özellikler sorgulanmış, 2. bölümde hizmet sunumu sorgulanmış, 3. bölümde ihtiyaç ve memnuniyet durumları değerlendirilmiştir. En az 10 iş günü tedavi gören hastalar çalışmaya dahil edildi. Çalışmamıza 280 ayaktan hasta, 90 yatan hasta ve 30 özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde tedavi gören hasta katılmıştır. Hastalar tanı gruplarına göre ortopedik, nörolojik, pediatrik, kardiyopulmoner ve diğer olarak 5 gruba ayrılmıştır. Fizyoterapiye en çok başvuran tanılara bakıldığında; serebral palsi %14.2, lomber diskopati %12.5, gonartroz %6.8, rotator cuff sendromu %5.5, hemipleji %5.3, servikal diskopati %5.0 olarak bulunmuştur. Çalışmamızın sonuçlarına göre memnuniyet oranları en yüksek olan grup sırasıyla; ayaktan tedavi hizmeti verilenler, yatarak tedavi hizmeti verilenler olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Patient satisfaction is beginning to be seen as an important factor in research because it is found that patients with higher satisfaction benefit better in health care. However, in this area there are few studies with physiotherapy and rehabilitation service presentation and physiotherapists. The purpose of this study was to investigate the satisfaction of people who receive physiotherapy and rehabilitation services as outpatient and inpatient, to determine the diagnostic groups, to examine the demographic characteristics, survey study was conducted for this purpose. In the first part of the questionnaire, demographic and sociocultural characteristics were questioned. In the second part, service presentation was questioned. In the third part, needs and satisfaction were evaluated. Patients who were treated for at least 10 working days were included in the study. The study consisted of 280 outpatient, 90 inpatients and 30 patient in special education and rehabilitation centers. According to diagnosis groups, 5 groups were divided into orthopedic, neurological, pediatric, cardiopulmonary and other groups. When the most common diagnosis of physiotherapy were searched; cerebral palsy was found to be 14.2%, lomber discoid 12.5%, gonarthrosis 6.8%, rotator cuff syndrome 5.5%, hemiplegia 5.3%, cervical discopathy 5.0%. According to the results of our study, the group having the highest satisfaction rate is respectively; remotely treated, inpatient treated.