Genetik algoritma kullanılarak ders programının optimum şekilde düzenlenmesi
The Arrangement of the lesson program optimally by using genetic algorithm
- Tez No: 50852
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FERHAT DALDABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Algoritmalar, matematiksel ifadeler veya belli kurallarla tanımlanan problemleri çözmek için kullanılan yöntemlerdir. Ayrık optimizasyon problemlerinin tam algoritmalarla çözülmesi oldukça zordur. Bunun için, bu tip problemlerde yalın optimal çözüm üreten heuristik algoritmalara ihtiyaç vardır. Genetik bilimi ve tabii seçme üzerine dayalı olan genetik algoritmalar bu tipten algoritmalar olup, bunlar çeşitli ayrık optimizasyon problemleri için kullanılmış ve iyi neticeler alınmıştır. Bu çalışmada bir ayrık optimizasyon problemi olan Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektronik Bölümü ders programının optimum şekilde düzenlemesi yapılmaktadır. Tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde; seçim, çaprazlama, mutasyon gibi temel genetik algoritma operatörleri ve bunların algoritmayı nasıl etkiledikleri üzerinde durulmuştur. ikinci bölümde; genetik algoritmaların optimizasyon problemlerine uygulanması ve kullanılan çaprazlama operatörleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde; fakülte ders programının optimizasyonu yapılmış ve genetik operatörlerin etkileri incelenerek çalışmada esas alınan kriterler verilmiştir. Dördüncü bölümde; herbir operatörün genetik algoritma performansı üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu bölümde ayrıca ders programına getirilen yenilikler ayrıntılı olarak tanıtılmıştır. Son olarak, irdeleme ve sonuç beşinci bölümde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The algorithms are methods that are used in order to solve the problems, which are defined by determined rules or mathematical concepts. The solution of the discrete optimization problems via exact algorithms is very difficult. Therefore, heuristic algorithms are required to obtain near optimal solutions for this problems. Genetic algorithms that are based on the science of genetic and natural selection are of this type. These algorithms have been used for some discrete optimization problems and good results have been obtained. In this thesis, timetabling of Electronic Department of Engineering Faculty at the University of Erciyes, that is a kind of discrete optimization problem, has been arranged optimally. This study includes five chapters: Basic operators of genetic algorithms (selection, mutation, crossover etc.) are discussed in the first chapter. In the second chapter, crossover operators for discrete optimization problem are presented. In the third chapter, the application of the genetic algorithms to the timetabling of Engineering Faculty is described. The simulation results are presented in the fourth chapter. Finally, discussions and conclusions are given in the fifth chapter.