Klasik ateşlemeli araca elektronik entegreli ateşleme ünitesi takılarak rölanti, alçak hız devirlerinde yakıt ve % CO miktarlarındaki değişimin deneysel incelenmesi
  1. Tez No: 50851
  2. Yazar: ADNAN DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAFİZ KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Otomobil sayısının sürekli artması, çevre üzerinde bazı olumsuz problemleri de beraberinde getirmektedir. Atmosferin devamlı kirlenmesi, kirletici unsurların bir çoğunun mevcut otomobillerin eksoz gazlarından olduğu bilinmektedir. Büyük şehirlerde, trafik yoğunluğunun yüklü olması, araçların devamlı rölanti ve alçak hız devirlerinde, uzun zaman çalışmalarına sebebiyet vermektedir. Bu durum ise çevrenin kirienmesine,ve aşırı yakıt sarfiyatına sebep olmaktadır. Petrolün dünyadaki rezervlerinin devamlı tükenmesi karşısında yeni enerji kaynaklarının araştırılması hızla devam etmektedir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, elektroniğin otomobil endüstrisinde kullanılma payı da önemli derecede artmışdır. Fabrikalarda üretilen son model kaliteli bütün araçlara elektronik ateşleme sistemleri zorunlu olarak takılmaya başlanmışdır. Elektronik ateşleme sistemleri takılmış araçlarda küçümsenmeyecek derecede yakıt tasarrufu sağlandığı ve hava kirliliğinin önlediği, imalatçı firmalar ve sürücüler tarafından söylenmektedir. Ülkemizde elektronik sistem kullanılmayan otomobil sayısı çok fazladır. Elektronik. ateşleme sisteminin yakıt ve çevre üzerinde olumlu etkileri vardır. Ülkemizdeki klasik ateşlemeli araçlara da birer elektronik ateşleme ünitesi takıldığı zaman; yanma olayında iyileşmeler olacağı, yakıt ekonomisi sağlayabileceği, çevrenin eksoz gazlarından daha az kirleneceği, kurşunsuz benzin kullanıldığında, kurşunsuz benzinin ateşlenebilmesi için yüksek voltaj sağlıyabileceği, platin ve mekanik çalışan parçaların ömrünün uzayabileceği, sistemde kullanılan meksefenin çıkarılabileceği düşünülerek bu deneysel çalışmaya başlandı. Bu çalışmada geliştirilmiş elektronik ünite, klasik ateşleme orjinli otomobile takılmış, sabit zaman aralığında klasik ve elektronik ateşlemeli sistemlerin rölanti, alçak hız devirlerindeki çalışmalarında yakıt tüketimleri ve %CO oranlan ölçülmüştür. ölçümler sonunda aynı devirlerde ağırlık yüzdesi olarak 4.63-9.53 arasında yakıt tasarrufu ve CO yüzde oranında 16.67-27.59 iyileşme olduğu görülmüştür. Yapılan yol testlerinde klasik ateşlemeli otomobile yüksek teknoloji ürünü, elektronik ateşleme ünitesi takıldığında yakıt tüketiminde %11 iyileşme olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Continuously increase in number of autumobiles creates some improper affect on atmosphere. Most of the polution of atmosphere occurs due to exhaust gases from automobiles avaliable. In large cities, high traffic volume requires low velocity and free running of automobiles frequently. So, this causes polution of atmosphere and also excess gasoline consumption of automobiles. Investigations of new energy sources have been neccessary against consumption of petrol sources continuously. Electronic usage rate in automobiles increases with new technological developments on automobiles. Produced new brand automobiles are equipped with standart electronic ignition system as compulsery. Automobiles equipped with electronic ignition system saves considerable amount of petrol and prevents air pollution as pointed out by automobile producers. In our country, there are many automobiles are avaliable without electronic ignition system. Electronic ignition system has good affect on fuel consumption and environment as mounting electronic ignition unit to classical ignitional automobiles. By doing so, ignitional enhancement will be succeeded, this unit will save gasoline considerably, environment will affect less amount from exhaust gases, high voltage will be provided for ignition of unleaded petrol. At the same time, if suggested unit is used; mechanical parts of automobile and platinum life will be lenghtened. When this suggested system is used on automobiles, there is no need to use of condensator as well. For the advantages mentioned above, this study is preferred. In this study; developed electronic unit is equipped with originally classic ignitional automobile and comparison of classical and electronical ignition systems of fuel consumption and rate of CO amounts at free running and low speed revolutions running conditions is measured at constant time period. At the end of measurements; at same revolutions fuel is saved between 4.63 - 9.53 and rate of CO is enhanced between %16.67 - %27.59 as weight percentage. When classic ignitional automobile is equipped with high - tech electronic ignition unit, fuel consumption is enhanced at a rate of %1 1 on the road tests done.