Genetik algoritma kullanılarak ders programının optimum olarak düzenlenmesi
Optimum course scheduling using genetic algorithm
- Tez No: 619826
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma ile fakülte içerisindeki istenilen her bir bölümün ders programını otomatik olarak hazırlayan ve optimize eden bir yazılım programı geliştirilmiştir. Program geliştirilirken daha etkin, verimli ve zamandan tasarruf sağlamak amacıyla yapay zeka yöntemlerinden biri olan genetik algoritma kullanılmıştır. Programın arayüzü, Microsoft Visual Studio .Net 2012 ortamında C# dilinde kodlanarak ve MS SQL Server veritabanı kullanılarak tasarlanmıştır. Test amacıyla programa, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri ile Bilgisayar Bilimleri olmak üzere iki bölüm kaydedilmiştir. Her bir bölüm üzerinde yumuşak kısıtlar verilerek ve verilmeden, program 10 kez denenmiştir. Her bir denemenin ne kadar süre tuttuğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, her bir denemede oluşturulan ders programları istenilen şartları sağlamıştır. Ders programı oluşturulduktan sonra yazılım üzerinden, bölüm ders programı, istenilen öğretim elemanının ders programı ya da sınıfın ders programı görüntülenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, software that automatically creates and optimized the course time table of each department in the faculty was developed. Genetic algorithm which is one of the artificial intelligence methods was used in order to save time, be more efficient and effective. User interface of the software was designed on Microsoft Visual Studio .Net 2012 platform by using C# programming language and MS SQL Server database. In order to test the software, course schedules of two departments; Computer and Education Technologies and Computer Sciences were loaded. Software was tested 10 times for each department's course schedule by considering and not considering soft constraints. Time elapsed for each test was determined as well. In conclusion, course schedules created in each try ensured desired conditions. Departments' course schedule, schedule of lecturers and classrooms' schedule can be viewed after created course schedule.