Obez çocuklarda nazal havayolunun objektif ve subjektif yöntemlerle değerlendirilmesi
Objective and subjective evaluation of nasal airway in obese children
- Tez No: 508524
- Danışmanlar: PROF. DR. FUAT YÖNDEMLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Child Health and Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Obez çocuklarda nazal rezistansı objektif ve subjektif yöntemlerle değerlendirerek bu yöntemler arasındaki ilişkiyi (korelasyonu); ikincil olarak da nasal hava yolu direncinin, obezitenin ve buna eşlik eden insülin direncinin obstrüktif uyku apnesiyle olan ilişkisini ortaya koymayı, nazal rezistansın yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi (VKİ), Epworth uykululuk skalası ile olan ilişkisini de analiz etmeyi amaçladık. Yöntem: Bu prospektif çalışmada 01.03.2014 ile 01.03.2015 tarihleri arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Pediyatrik Endokrinoloji kliniğine baş-vuran ve obezite tanısı konan 5-18 yaş aralığındaki 51 hasta ve 33 vakalık kontrol grubunda nazal havayolunu değerlendirmek amacıyla subjektif testlerden visuel analog skala (VAS) ve nazal obstrüksiyonu değerlendirme skalası (NOSE); objektif test olarak ise aktif anterior rinomanometri uygulanmıştır. Bunun yanında hastalarda nazal hava yolu direncinin, obezitenin ve buna eşlik eden insülin direncinin obstrüktif uyku apnesiyle olan ilişkisini belirleyebilmek için subjektif değerlendirme yöntemlerinden olan Epworth uykululuk skalası (EUS) uygulandı. Bu parametrelerin birbirleriyle olan korelasyonu değerlendirildi. Hasta ve kontrol gruplarında VAS, NOSE ve aktif anterior rinomanometri (aRM)' nin korelasyonu değerlendirildi. Nazal direncin yaş, cinsiyet, VKİ ile olan ilişkisi ortaya kondu. İnsulin direnci (HOMA değeri >3.16) ve artmış gündüz uykululuk durumunda (Epworth >10) anterior nazal rezistans değerlendirilerek; bu değişkenler arasındaki ilişki ortaya kondu. Bulgular: Hasta ve kontrol grupları arasında yaş ve cinsiyet açısından farklılık yoktu. Cinsi-yetin nazal direnç üzerine istatistiksel olarak etkisi yok iken yaş artışı ile rinomanometrik değerlerde artış izlendi (r=0,321; p=0,022).
Özet (Çeviri)
Aim; We aimed to evaluate nasal resistance in obese children using objective and subjective means and the correlation between these two methods. Secondary to this we also wanted to show the relationship between nasal airway resistance, obesity, obesity related insulin resistance and obstructive sleep apnea. Methods; In this prospective study we evaluated the nasal airway of 51 patients between the ages 5-18 years who presented to the Pediactric Endocrinologic Clinic of Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty Hospital between 01.03.2014 and 01.03.2015 and were diagnosed with obesity. The subjective tests we used to show the relationship between body mass index (BMI), insulin resistance and nasal resistance are visual analog scale (VAS) and nasal obstruction evaluation scale (NOSE) to evaluate nasal obstruction. Aktif anterior rhinomanometry was used as an objective test. In addition to this Epworth Sleep Scale (ESS) was used as one of the subjective evaluation methods to be able to evaluate the relationship between the patients nasal airway resistance, obesity, obesity related insulin resistance and obstructive sleep apnea. The correlation between these parameters was evaluated. The correlation of VAS, NOSE and anterior rhinomanometry in the patient and control groups was evaluated. The relationship of nasal resistance with age, sex, and BMI was demonstrated. By evaluating insulin resistance (HOMA value >3.16) and anterior nasal resistance in increased daytime sleep state ( Epworth >10) the relationship between these parameters was demonstrated. Signs; There was no difference between the patient and control groups in terms of age and sex. While sex did not have any statistically significant effect on nasal resistance, an increase in rhinomanometric values with increase in age was noted (r=0,321 ; p=0,022).