Elasto-plastik yüklemeye maruz bir malzemede artık gerilmelerin analizi
  1. Tez No: 50857
  2. Yazar: AHMET DURAN ŞAHİNGİL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ OSMAN KURBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
V ÖZET Hooke Kanununa uymayan malzemelerdeki kirişlerde yapılan deneylerde eğilme esnasında, liflerin uzayıp kısalması, bunların tarafsız yüzeyden olan uzaklıklarıyla orantılıdır. Daima şekil değişikliğine uğrayan çelik kirişlerdeki lifler; yükün kaldırılmasından sonra, başlangıçtaki uzunluklarını almamaktadırlar. Bu suretle, bazı artık gerilmeler oluşmaktadır. Bunlar plastik gerilmenin, dolayısıyla deformasyonun sonucudur. Plastik deformasyon; yumuşak çelik, bakır ve aliminyum gibi sünek (ductile) malzemelerin, daha zor bir şekil almasına neden olmaktadır. Sünek malzemede; uzamanın ekisinde, plastik deformasyonun neden olduğu sertleşme, başlangıçtaki akma noktasının yükselmesi şeklinde izah edilebilir. Artık gerilmelerle oluşan deformasyon işi ve bunun büyüklüğü, analitik olarak hesaplanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In the experiments about materials that do not obey Hooke's Law, during bending, lengthening and shortening of lifs is related to the distance of them from unbiased surface. Lifs in the steel frame which are subjected to continuous deformation do not recover their initial shape after the removal of load. Because of this reason, some extra stresses occur. These are the result of plastic stresses and therefore of deformations. Plastic deformations make it more difficult for ductile materials such as soft steel, aluminum and copper to take their shape. In ductile materials stiffness caused by plastic deformation under effect of lengthening can be expressed as the increase of initial flowing point. Deformation work and its extensions due to excess tensions can be calculated analytically.