Düzlemsel yüklenmiş ortasında delik bulunan kompozit tabakada oluşan gerilmelerin sonlu elemanlar yöntemi ile analizi
The Analysis of stresses in the composite laminate with circular hole subjected to in plane loads by means of finite elements method
  1. Tez No: 125886
  2. Yazar: DİLEK ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
DÜZLEMSEL YÜKLENMİŞ ORTASINDA DAİRESEL DELİK BULUNAN KOMPOZİT TABAKADA OLUŞAN GERİLMELERİN SONLU ELEMANLAR YÖNTEMİ İLE ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) Dilek ÖZER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2002 ÖZET Bu çalışmada, düzlemsel yüklenmiş ortasında dairesel delik bulunan kompozit tabakada oluşan elastik ve elasto-plastik gerilmelerin analizi yapılmıştır. Dairesel deliği bulunan tabaka, bir kenarı boyunca uniform eksenel düzlemsel yüklemeye maruz bırakılmış ve deliğin kenarları boyunca herhangi bir yükleme uygulanmamıştır. Alüminyum metal-matriksli kompozit tabaka, simetrik ve antisimetrik olarak farklı oryantasyon açılarında takviyelendirilmiş 4 ortotropik plakanın yapıştırılması ile oluşturulmuştur. Elastik ve elasto-plastik gerilmelerin analizi, sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak bilgisayar programı (FORTRAN) yardımı ile yapılmıştır. Analizler sonucunda kompozit tabakada gerilme yığılmasından dolayı ortaya çıkan akma nedeniyle artık gerilmeler elde edilmiş ve bazı uygulama sonuçları kendi içinde karşılaştırılarak değerlendirilmesi yapılmıştır. Bilim Kodu :625.01 Anahtar Kelimeler :Elasto-plastik gerilme, Ortotropik kompozit malzeme, Sonlu elemanlar yöntemi, Sayfa Adedi :109 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Mahmut ÖZBAY
Özet (Çeviri)
THE ANALYSIS OF STRESSES IN THE COMPOSITE LAMINATE WITH CIRCULAR HOLE SUBJECTED TO IN-PLANE LOADS BY MEANS OF FINITE ELEMENTS METHOD (TVI. Sc. Thesis) Dilek ÖZER GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2002 ABSTRACT In this study, the analysis of the elastic and elasto-plastic stresses on the cross- section of composite laminate with circular hole subjected to in-plane loads is performed. The laminate with circular hole is subjected to the uniform axial planar load along one edge where no load is exerted along the hole edge. Aluminum metal-matrix composite laminate is composed of 4 orthotropic plates oriented with different angles in symmetric and anti-symmetric manner. The elastic and elasto-plastic stresses are analyzed with Finite Elements Method (FEM) by means of a program developed with FORTRAN. In the end of the analysis the retained stresses due to yield of the composite laminate are evaluated and the results of applications are compared with each other. Science code :625.01 KeyWords rElasto-plastic stress, Orthotropic composite material, Finite Elements Method, Page number :109 Adviser : Assoc.Prof.Dr. Mahmut ÖZBAY