İskemik inmeli hastalarda, epikardial yağ dokusu kalınlığı ve aortik propagasyon velositesinin, karotis intima media kalınlığı ile ilişkisi
The association of epicardial adipose tissue and aortic propagation velocity with carotis intima media thickness in patients with ischemic stroke
  1. Tez No: 508573
  2. Yazar: KORAY CELAL DEMİREL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
İnme ülkemizde ve dünyada önemli yaşam ve işgücü kaybına neden olabilen hastalıkların başında gelmektedir. İnme için bilinen risk faktörlerinin hastalığı oluşturma mekanizması artmış aterokleroz ile ilişkilidir. Bizde iskemik inmeli hastalarda; Aortik Propagasyon Velositesi (AVP) ve Epikardial Yağ Dokusu (EYD) kalınlığı ile subklinik ateroskleroz göstergesi olan Karotis İntima Media Kalınlığı (KİMK) arasında ki korelasyonu incelemek istedik. Çalışmamız toplam 100 iskemik inmeli hasta grubu ve 50 kişilik normal kontrol grubu üzerinde yapıldı. Hastaların rutin ekokardiyografik parametrelerinin yanında; KİMK, AVP VE EYD ölçümleri değerlendirildi. Çalışmamız da iskemik inme ile KİMK arasında benzer çalışmalarla da uyumlu şekilde anlamlı bir ilişki saptadık. Fakat aynı ilişkiyi AVP ve EYD arasında saptayamadık ayrıca KİMK ile aralarında herhangi bir korelasyon tespit edemedik. Bunda hasta sayısının azlığı bir faktör olabileceği gibi, AVP ve EYD ölçümlerinde çok fazla kişisel ve/veya işlemsel farklılık saptanmasının da payının olabileceğini düşünmekteyiz. Sonuç olarak bu konuda daha fazla sayıda hasta içeren prospektif çalışmaların yapılmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Stroke is a leading diseases cause of an important morbidity and mortality in our country and the entire world. Mechanism of the known risk factors for stroke is associated with an increased athero-sclerosis. We wanted to investigate associated epicardial adipose tissue (EYD) and aortic propagation velocity (AVP) with carotid intima media thickness (CIMT) as an atherosclerosis marker in patients with ishemic stroke. Our study was performed on a total of 100 ischemic stroke patients and 50 normal controls. Beside routine echocardiographic parameters; CIMT, AVP and EYD measurements were evaluated in patients. In our study, we found a significant association between CIMT and ischemic stroke in a way consistent with similar studies. However, we could not determine the same relationship between the AVP and EYD; on the other hand we could not identify any correlation between CIMT and them. As this one may be a factor in the low number of patients, AVP and EYD measurement in a lot of personal and / or operational differences that we believe may be of a share of its detection. In conculison, larger patient numbers are needed to make the prospective studies in this subject.