Çocuk suprakondiler humerus kırıkları cerrahi tedavi sonuçlarımız
Results of surgical treatment for pediatric supracondylar humerus fractures
- Tez No: 508572
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ GÜNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Cerrahi olarak tedavi edilen 0-12 yaş suprakondiler humerus kırıklarının radyolojik ve klinik sonuçları retrospektif olarak değerlendirildi. Hastalar ve yöntem: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde Ocak 2010 / Ekim 2014 tarihleri arasında, 0-12 yaş aralığında çocuk suprakondiler humerus kırığı nedeniyle başvurup, cerrahi tedavisi yapılmış 50 hastanın 17'si kız (%34), 3' ü erkek (%66) idi. 18 hastanın (%36) sağ, 32 hastanın (%64) sol taraf kırığı mevcuttu. Etyolojide en sık kırık 23 olgu ile basit duşme (%46) sebebiyle oluştuğu görüldü. Hastaların ortalama takip süresi 53.26 hafta idi. Olguların ortalama yaşı 7.66 idi. Olguların yaş dağılım grafiği incelendiğinde 4 -9 yaş arası yoğunluk izlenmekteydi. Hastaları kırık tipine gore sınıflandırdığımızda, olguların 47 'si ( %94) Gartland Tip 3 ekstansiyon tipi, 3' ü (%6) ise fleksiyon tipi kırıklardı. Hastaların son kontrolleri olan 50 olgudan, 18 tanesine (%36) açık redüksiyon, internal fiksasyon uygulandı. 32 olguya kapalı redüksiyon, internal fiksasyon (%64) yapıldı. Cerrahi yapılan hastalarda açık veya kapalı redüksiyonu takiben; 47' sinde (%94) çapraz telleme, 1' inde (%2) stabilizasyonu artırmak amaçıyla 2 adet lateralden 2 adet medialden çapraz telleme ve 2 ' sinde (%4) ise lateralden 2 adet medialden 1 adet çapraz telleme tekniği kullanılmıştır. Cerrahi yapılan hastalara uygulanan ameliyat sonrası uzun kol ateli ortalama 6 hafta tutuldu, 4. haftada dirsek egzersizleri başlandı ve ortalama 6. haftada tüm hastalarda kontrol grafisi sonrası kişner telleri çıkarıldı. Ortalama hastanede yatış süresi 3.84 gün idi. Açık redüksiyon yapılan hastalarda bu süre biraz daha uzun görüldü. Hastaların hiçbirinde postop iatrojenik nörovasküler defisit gelişmedi. Tüm hastaları Flynn kriterlerine göre göz önüne aldığımızda kozmetik olarak 49 (%98) tanesi mükemmel ve 1 (%2) tanesi iyi olarak değerlendirildi. İşlevsel olarak incelendiğinde 47 (% 94) tanesi mükemmel 1 (%2) tanesi iyi ve 2 (%4) tanesi kötü olarak değerlendirildi. Sonuç: Çocuklarda Gartland Tip 3 suprakondiler humerus kırıkları cerrahi olarak tedavi edilmelidir. Cerrahi tedavi ile, anatomik redüksiyon sağlanması, kısa zamanda fonksiyonel ve kozmetik sonuçlara iyi şekilde ulaşılmasından dolayı seçkin tedavi yöntemlerinden biridir. Opere edilen suprakondiler humerus kırıklarının sonuçlarına bakıldığında, kırık tipine göre uygulanan cerrahi teknik, biriken cerrahi tecrübe, postoperatif dönemde dikkatli takip ve yoğun fizik tedavi neticesinde başarılı ve tatminkar cerrahi sonuçlar elde edildiği inancındayız.
Özet (Çeviri)
Aim: The radiological and clinical results of the 10-12 age supracondylar fractures of humerus that we surgically treated were assessed retrospectively. Patients and methods: Of 50 of the patients that applied for supracondylar fractures of humerus of 0-12 age pediatric patients and that were treated in Van Yüzüncü Yıl University Faculty of Medicine Orthopedics and Traumatology Clicin between January 2010 / October 2014, 17 were girls (%34) and 33 were boys (%66). 18 patients (%36) had right, 32 patients (%64) had left side fracture. In etiology, it was realized that the most common fracture was because of a simple fall with 23 cases (%46). Average follow-up of the patients was 53,26 weeks. The average age of the cases was 7.66. When the age scatter chart of the cases was analyzed, density could be seen between the ages 4-9. When the patients were categorized according to their fracture types, 47 (%94) of the cases were Gartland Type 3 were extension type and 3 (%6) were flexion types. Of the 50 cases which were the final checks of our patients, open reduction, internal fixation were applied to 18 (%36). To 32 cases, closed reduction, internal fixation (%64) were applied. In the patients who underwent a surgical operation, following the open or closed reduction, cross wiring technique was used in 47 (%94), in order to enhance stabilization 2 from the lateral, 2 from the medial, cross wiring was used in 1(%2), and in 2 (%4) 2 from the lateral, 1 from the medial, cross wiring technique was used. Following the operation in surgical patients, long arm splint was kept for aveage 6 weeks, elbow exercises started in 4 weeks and in all patients in 6 weeks, following the check graphy, kirschner wires were exercised. Average hospitalization was 3.84 days. This period was longer for the patients to whom open reduction was applied. None of the patients developed a postop iatrogenic neurovascular deficit. When all the patients were taken into consideration according to Flynn criteria, cosmetically 49 (98%) were evaluated as perfect, and 1 (2%) was evaluated as good. When analyzed functionally, 47 (94%) were evaluated as perfect, 1 (2%) as good and 2 (4%) were as bad. Result: Gartland Type 3 supracondylar fractures of humerusin children must be surgically treated. Achieving anatomical reduction through surgical treatment is one of the distinguished treatment methods in terms of its reaching functional and cosmetic results well. According to the supracondylar fractures of humerus, as a result of the surgical technique applied according to the fracture type, acculumated surgical experience, close follow-up in postop period and intense physiotheraphy, we believe that we achieved successful and satisfactory surgical results.