The path to european union accession: Romania and Turkey as comparative cases
Avrupa Birligi erişimine yol: Romanya ve Türkiye karşılaştırmalı olgular
- Tez No: 508623
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. ALİ BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Avrupa Birliği'nin genişleme sürecinde, Türkiye, 1963'te başlayan uzun üyelik sürecine rağmen henüz AB üyeliğine ulaşamayan tek aday ülke olmuştur. Türkiye'nin davasının aksine, Romanya'nın üyelik süreci çok kısa ve o kadar katı değildi. On yıl süren müzakerelerden sonra erdi. Bu iki ülkenin önemi, benzer politik ve ekonomik koşullara rağmen, Romanya'nın Türkiye'den önce AB üyesi olarak nasıl kabul edildiğinin anlaşılmasında önemlidir. AB'nin ülkeler arasındaki farklılaşmayı anlamak için bu makale, Romanya ve Türkiye'nin Avrupa'ya katılım yolunda uluslararası ilişkiler kuramındaki yapılandırmacı perspektiften kimlik boyutunu analiz ediyor. Romanya ve Türk kimliğinin karşılaştırmalı analizinde, kültür, bölge ve din gibi kimlik özelliklerinden, Avrupa katılımı bağlamında Romanya ile Türkiye arasındaki farkı yaratan din faktörü olduğunu öne sürmektedir
Özet (Çeviri)
In the European Union's enlargement process, Turkey has been the only candidate country that did not reach yet the EU membership, despite its long accession process that started in 1963. Contrary to Turkey's case, Romania's accession process was concise and not so strict, ending up after one decade of negotiations. The relevance of this two countries is important in understanding how despite similar political and economic conditions, Romania had been accepted as an EU member before Turkey. For understanding the EU's differentiation between the two candidates, the paper is analyzing the identity dimension of Romania and Turkey path to European accession, from the constructivist perspective of international relations theory. It asserts through the comparative analysis of Romania and Turkish identity that from the signifiers of identity, such as culture, territory and religion, the religion factor is the one making the difference between Romania and Turkey in the context of European accession. Moreover, this factor is perceived as a threat for the European identity by raising debates over Turkey's identity and its fit in the European Union context.