Romatoid artritli hastalarda huzuruz bacak sendromu sıklığı
Restless legs syndrome frequency in patients with rheumatoid arthritis
  1. Tez No: 508635
  2. Yazar: BURAK BUĞRAHAN ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TİRAJE TUNCER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Romatoid artrit (RA) yaygın görülen romatolojik hastalıklardan biridir. Hastalığa özgü bulgularıyla olduğu kadar, sıklıkla birlikte olduğu klinik durumlarla da birçok hastanın günlük hayatında konforunu azaltmaktadır. RA hastalarında uyku bozuklukları ve ilişkili hastalıkların normal popülasyondan daha sık görüldüğü bilinmektedir. Ancak spesifik uyku bozuklukları romatolojik popülasyonda yeteri kadar ele alınmamıştır. Huzursuz bacak sendromu (HBS), uyku bozuklukları içinde değerlendirilebilecek; bacakları hareket ettirme dürtüsü veya ihtiyacı ile ortaya çıkan, anormal duyularla karakterize kronik sensorimotor bir hastalıktır. Bu sendrom hem primer olarak hem de romatolojik hastalıklar gibi çeşitli klinik durumlarla ilişkili sekonder bir semptom kompleksi olarak bulunabilir. Biz bu çalışmada; polikliniğimizde RA tanısı ile takip edilen hastalarda; HBS sıklığını saptamak ve bunun hastalık aktivitesi, hastanın demografik özellikleri, tedavi, seroloji ve komorbiditeleri yönünden ilişkisini irdelemeyi amaçladık. Çalışmaya; Kasım 2017 ile Şubat 2018 tarihleri arasında hastanemiz FTR polikliniklerinde 2010 ACR/EULAR RA sınıflandırma kriterlerine göre RA tanısı almış, çalışmaya katılmayı kabul eden, klinik değerlendirme formlarını doldurabilecek kognitif düzeyde olan, 18 yaşından büyük 149 hasta ve RA grubuyla yaş ve cinsiyet yönünden benzer, bilinen inflamatuar hastalığı olmayan 100 kontrol grubu birey dahil edildi. Kesitsel / analitik/ kontrollü bir çalışma metodolojisi kullanıldı. Çalışma boyunca Helsinki Deklarasyonu ilkelerine bağlı kalındı. Çalışmaya alınan her kişinin; demografik özellikleri, vücut kitle indeksleri, spor aktiviteleri, beslenme ve sigara alışkanlıkları, hastalıkları ve kullandığı ilaçlar kaydedildi. Çalışmaya alınan kişiler HBS açısından değerlendirildi, HBS saptananlara IRLSSG HBS şiddet skalası dolduruldu. Ayrıca RA olan grup; hastalık süresi, antiromatizmal ilaç kullanımı, laboratuvar sonuçları, modifiye charlson komorbidite indeksi (mCKİ), HAQ ve DAS-28 skoru açısından değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Rheumatoid arthritis is one of the most common rheumatologic diseases. Clinical conditions, which are often associated with disease-specific findings, also reduce the comfort of many patients in their daily lives. It is known that sleep disorders and related diseases are more common in RA patients than in the normal population. However, specific sleep disorders have not been studied extensively in the rheumatological population. Restless legs syndrome (RLS) is a disorder characterized by sleep disorders; is a chronic sensorimotor disease characterized by abnormal sensations that occur with the need to move the legs or to move the legs. This syndrome can be found either as a primer or as a secondary symptom complex associated with various clinical conditions such as rheumatologic diseases. In this study; patients who are followed up with RA diagnosis in our polyclinic; We aimed to determine the frequency of RLS and to investigate its relation with quality of life, disease activity, demographic characteristics of the patient, treatment, serology and comorbidities. Between November 2017 and February 2018, 149 patients aged 18 years or older, who had RA diagnosed according to the 2010 ACR/EULAR RA classification criteria and who agreed to participate in the study, had no cognitive deficits that prevented them from completing the clinical evaluation forms and 100 control subjects were included who were similar in age and gender to the RA group, without known inflammatory disease. A cross-sectional / analytical / controlled study methodology was used. Throughout the study, the Helsinki Declaration stuck to its principles. Demographics, habits, drugs used, duration of illness, and laboratory findings were recorded for each person employed. Subjects who were taken into the study were evaluated for RLS, and those who were diagnosed as RLS were filled with the IRLSSG RLS severity scale. In addition, RA was evaluated in terms of disease duration, antirheumatic drug use, laboratory results, modified charlson comorbidity index (MCCI), HAQ and DAS-28 score.