Romatoid artritli hastalarda hastalık şiddeti ile beslenme durumu arasındaki ilişkinin araştırılması
  1. Tez No: 30215
  2. Yazar: FİLİZ ÇETİNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Nisan 1993 ve Ağustos 1993 arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Romatoloji Bölümü polikliniğine başvuran 30 romatoid artritli hastanın beslenme durumlarıyla hastalık şiddetlerinin ilişkisi araştırılmıştır, bulgular 15 nonspesifik osteo- artritli hastadan oluşan kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. Romatoid artrit ve kontrol gruplarında beslenme durumu, besin tüketimi, kan biyokimyası ve antropometrik ölçümler ile saptanmıştır. Kan biyokimyası içinde hemoglobin, hematokrit, kan proteinleri, kan şekeri ve kan lipitleri yer almıştır. Boy ve vücut ağırlığı ölçümü ile beden kitle indeksi (BKİ) saptanmıştır, ayrıca üst orta kol çevresi ölçülmüştür. Hastalık aktivitesinin saptanması için öykü, belirtiler ve özgül laboratuvar tetkiklerinden yararlanılmıştır. Kontrol ve RA grupları arasında yaş ve cinsiyet dağılımı yönünden fark bulunmazken, her iki grupta da kadın hastalar daha fazla bulunmuştur. RA'li hastaların genellikle 35-44 yaş grubunda yoğunlaştığı gözlenmiştir. Eğitim durumu yönünden RA ve kontrol grupları arasında fark bulunmamıştır, ancak RA grubunda hastaların önemli bir kısmının (%63.3) en fazla ilkokul mezunu olduğu dikkati çekmiştir. Hastalar BKİ'ne göre değerlendirildiğinde RA'li hastalardan %56.7'sinin, kontrol grubunun ise %33.3'ünün normal vücut yapısına sahip olduğu görülmüştür. RA ve kontrol gruplarının ortalama BKÎ'leri arasında anlamlı fark bulunmamıştır 64(p>0.05). Üst orta kol çevresi ölçümleri de RA ve kontrol grupları arasında farklılık göstermemiştir (p>0.05). Hastalık aktivitesi göstergelerinden, sabah sertliği sûresi, eritrosit sedimentasyon hızı (ESH), C-reaktif protein ve romatoid faktör RA grubunda daha yüksek olurken, aradaki farklar ESH dışında anlamlı bulunmuştur. RA'li hastaların büyük bir kısmının (%83.3) üç yıl veya daha uzun süreli hastalığa sahip olduğu gözlenmiştir. Ancak bu hastalarda hastalık süresi ve aktivitesi ile BKİ arasında anlamlı ilişki bulunmamıştır (p>0.05). Hemoglobin ve hematokrit düzeyleri RA'li grupta kontrol grubundan daha düşük bulunmuştur (p0.05), serum albumin düzeyleri RA'li hastalarda anlamlı şekilde düşük bulunmuştur (p0.05). Ortalama enerji ve diğer besin öğeleri tüketimi yönünden RA ve kontrol grupları arasında fark bulunmamıştır (p>0.05). Günlük demir alımı ile her iki gruptaki kadın hastaların Hb düzeyleri arasında anlamlı ilişki bulunmazken (p>0.05), hastalık süreleri uzun olanlarda Hb değerleri daha düşük bulunmuştur (p0.05). Romatoid artritli hastalarda hastalık süresine ve aktivitesine bağlı olarak beslenme düzeni değişiklikleri oluşabileceği, bu değişikliklerin doğru olarak saptanabilmesi için en az bir 65antropometrik ölçümün iki veya fazla biyokimyasal ölçümle birleştirilmesinin daha uygun olduğu ve bu hastaların izleminde diyetisyene önemli görevler düştüğü sonucuna varılmıştır. 66
Özet (Çeviri)
SUMMARY Between April 1993 and August 1993, the relationship between the nutritional status and the disease activity of 30 patients with rheumatoid arthritis was investigated at the Rheumatology Outpatient Clinics of Hacettepe University School of Medicine. The results were compared to those of the control group which consisted of 1 5 patients with nonspecific osteoarthritis. The nutritional status in the rheumatoid arthritis (RA) and the control groups were determined by assessment of food consumption, blood biochemistry and anthropometric measurements. Blood biochemistry included hemoglobin, hematocrit, serum proteins, glucose and lipids. Body mass index (BMI) was determined by means of body weight and height measurements. The upper arm circumference was also measured. The disease activity was assessed through medical history, symptoms and specific laboratory tests. The age and sex distribution was similar between the control and RA groups but female patients were dominant in both. The majority of the RA patients were between the ages of 35 and 44. The groups did not differ in regard to the education levels. However, a considerable proportion ( 63.3%) of patients in the RA group were only primary school graduates. When the patients were evaluated in regard to BMI, 56.7% of RA patients and 33.3% of control patients were found to be in normal ranges. The mean BMI values did not differ between 67the RA and control groups (p>0.05). The upper arm circumference measurements were also similar in both groups (p>0.05). Of the disease activity indices, the duration of morning stiffness, erythrocyte sedimentation rate (ESR), C-reactive protein (CRP) and rheumatoid factor (RF) were higher in the RA group. Except for ESR these differences were statistically significant. The majority of RA patients (83.3%) had more than 3 years disease. No correlation between the duration and activity of the disease and the BMI was found (p>0.05). The hemoglobin and hematocrit levels were found to be lower in the RA group (p0.05), serum albumin levels were significantly lower in RA patients (p 0. 05 ). The mean intake of energy and other nutrients was similar in both groups (p>0.05). The hemoglobin levels of women in both groups did not correlate with daily iron intake (p>0.05). The hemoglobin levels, however, were significantly lower in patients with longer duration of disease (p0.05). It was concluded, that nutritional disturbances may occur in patients with rheumatoid arthritis in relation to the longevity and activity of the disease process, that these differences can be more 68accurately detected if at least one anthropometric measurement is combined with two or more biochemical parameters, and that the dietitian should take an active place in the followup of these patients. 69