Finansal farkındalık yaratılması ile kitle iletişim araçlarının ilişkisi: Üniversite öğrencilerine yönelik bir araştırma
The relationship between the creation of financial awareness and mass media: A research on the university students
  1. Tez No: 508647
  2. Yazar: ESRA METAY BOZKURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SADİYE OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Finansal farkındalık sürecinde bireyi ve toplumu etkileyen birçok unsur bulunmaktadır. Bu unsurların en önemlilerinden biri, dördüncü büyük güç olarak tanımlanan kitle iletişim araçlarıdır. Çalışmanın ana amacı, finansal farkındalık yaratılması süreci ile kitle iletişim araçlarında yer alan yayınlar arasında anlamlı bir ilişki bulunup bulunmadığını tespit etmektir. Bu bağlamda, finansal farkındalığın temel belirleyicilerinden olan risk çeşitlendirme becerisi ile kitle iletişim araçlarında yer alan haberlerin yatırım tercihine etkisi arasındaki ilişki ve enflasyonun alım gücüne etkisi ile kitle iletişim araçlarında yer alan haberlerin harcamalara etkisi arasındaki ilişki incelenmiştir. Ayrıca kitle iletişim araçlarından ekonomi/finans haberlerini takip etme sıklığı ile kitle iletişim araçlarının finansal bilgiyi arttırmaya yönelik yayınlarının yeterliliği düşüncesinin demografik özellikler arasındaki (cinsiyet, bölüm, iş/staj durumu, aylık gelir, anne-baba öğrenim düzeyi) ilişkisi ele alınmıştır. Çalışmanın amacına uygun olarak bu ilişkiyi ölçmek için anket kullanılmıştır. Anketin ilk bölümünde; finansal farkındalık, ikinci bölümünde kitle iletişim araçlarının finansal farkındalıkla ilişkisi, son bölümünde demografik bilgilerle ilgili sorular bulunmaktadır. Örneklemi, YTÜ İİBF 3. ve 4. sınıf ile SBE İktisat, İşletme, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler programlarından 201 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma sonuçları SPSS 18 programı ile analiz edilmiştir. Veri analizinde; frekans analizi, çapraz tablo analizi, ki-kare analizi ve fisher's exact test uygulanmıştır. Çalışma sonucunda, öğrencilerin risk çeşitlendirme becerisi ile kitle iletişim araçlarında yer alan haberlerin yatırım tercihine etkisi arasında ilişki olduğu görülmüştür. Enflasyonun alım gücüne etkisi ile öğrencilerin harcamalarının kitle iletişim araçlarında yer alan haberlerden etkilenmesi arasında ise ilişki bulunmamıştır. Kitle iletişim araçlarından ekonomi/finans haberlerini takip etme sıklığı öğrencilerin cinsiyetine göre farklılık gösterirken; bölümüne, iş/staj durumuna, aylık gelirine, anne ve babasının öğrenim düzeyine göre farklılık göstermemiştir. Son olarak, kitle iletişim araçlarının finansal bilgiyi arttırmaya yönelik yayınlarının yeterliliği düşüncesi öğrencilerin bölümüne göre farklılık gösterirken; cinsiyetine, iş/staj durumuna, aylık gelirine, anne ve babasının öğrenim düzeyine göre farklılık göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
In the process of financial awareness, there are many factors affecting the individuals and society. One of these important factors, defined as the fourth power, is mass media. The main aim of this study is to determine whether there is a meaningful relationship between the process of financial awareness creation and the publications in the mass media. In this context, the relationship between the risk diversification skill, which is the main determinant of financial awareness, and the effect of the news on the mass media on the investment preference examined. Additionally, relationship between the inflation on the purchasing power and news in the media was also searched in order to understand the effects on the expenditures. Meanwhile, frequency of mass media follow-up related with the economy/financial news and adequacy of the mass media in increasing the financial knowledge were studied considering the relationship with the demographic characteristics (gender, department, job/internship status, monthly income, educational level of the parents). A questionnaire was used to measure this relationship in accordance with the purpose of the study. In the first part of the questionnaire, financial awareness, the second part is relationship of the financial awareness with the mass media, and the last part is about demographic information. The sample is composed of 201 students from 3rd and 4th grade of YTU Faculty of Economics and Administrative Sciences, and Graduate School of Social Sciences in Economics, Business Administration, Political Science and International Relations programs. The results of the survey were analyzed by SPSS 18 program. Frequency analysis, cross tabulation analysis, Chi-square analysis and Fisher's exact test were applied in the analysis of the obtained data. As a result of this study, it has been seen that there is a relationship between the risk diversification skill of the students and the effect of the news on the mass media on the investment preference. A relationship between the effect of inflation on the purchasing power and students expenditures' with the news in the mass media was not found. While frequency of mass media follow-up related with the economy/financial news showed a variation according to the gender; there was no difference with department of the students, job/internship status, monthly income and educational level of the parents. Lastly, although the adequacy of the mass media in increasing the financial knowledge showed variation according to the department of the students, no difference was found with gender, job/internship status, monthly income and educational level of the parents.