Etik liderlik davranışlarının çalışanların örgütsel bağlılığı üzerine etkisi: Bir Malezya örneği
The impact of ethical leadership on employee organizational commitment in Malaysia
  1. Tez No: 508656
  2. Yazar: NUR NABILAH BINTI JASNI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU İLSEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmanın amacı etik liderlik ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkiyi ve bu ilişkide amire duyulan güven ile psikolojik sözleşme ihlalinın rolünü incelemektir. Bu amaçla Malezya'da çeşitli sektörlerden 221 çalışan ile çevrimiçi anket ile veri toplanmıştır. Araştırma hipotezleri, aracılık testine regresyon temelli bir yaklaşım kullanan SPSS'e yönelik PROCESS makrosu kullanılarak test edilmiştir. Sonuçlar, hipotezlerin öngördüğü gibi, etik liderlik ile örgütsel bağlılık arasında olumlu bir ilişki olduğunu göstermiştir. Ayrıca, amire duyulan güvenin ve psikolojik sözleşme ihlalinin etik liderlik ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkilere aracılık ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examined the relationships between ethical leadership and organizational commitment, as well as the mediating role of trust in supervisor and psychology of contract violation in this relationship. To this end, data were collected from 221 employees from a variety of industries in Malaysia using a web-based questionnaire. The research hypotheses were tested using the PROCESS macro for SPSS which uses a regression-based approach to mediation analysis. The results showed that, as hypothesized, ethical leadership is positively related to organizational commitment. Furthermore, it was found that trust in supervisor and the psychological contract violation mediated the relationships between ethical leadership and organizational commitment.