Tasarruflar ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki: Gelişmiş ve gelişmekte olan ülke grupları örneği
Relationship between savings and economic growth: Example of developed and developing countries' groups
  1. Tez No: 508697
  2. Yazar: SAMET ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Tasarruflar ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki ve bu ilişkinin yönü, iktisat yazınında önemli tartışma alanlarından biri konumundadır. Bu çalışmada da, ilgili değişkenler arasındaki ilişki ve bu ilişkinin yönü incelenmiştir. Bu bağlamda, çalışmanın ilk bölümünde ilgili değişkenlerin tanımı ve teorik altyapısına dair bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, konu hakkında yapılmış olan teorik tartışmalarla birlikte ampirik çalışmaların bir kısmı taranmış, ilgili çalışmalarda kullanılmış olan metotlar ve ulaşılan sonuçlara dair özet bilgiler sunulmuştur. Çalışmanın ampirik kısmında, 16 gelişmiş ülkenin oluşturduğu gelişmiş ülkeler grubu ve 24 gelişmekte olan ülkeden oluşan gelişmekte olan ülkeler grubunun tasarruf oranlarının ekonomik büyümeye etkisi ve ilgili değişkenler arasındaki nedensellik ilişkisi irdelenmiştir. Çalışmanın panel veri analizi kısmında, tasarruf oranları ile birlikte sermaye stoku değişme oranı, nüfus değişim oranı ve sermaye stoku aşınma oranı da, daha etkili sonuçlar alınabilmesi amacıyla, modele dâhil edilmiştir. Yapılan analizler neticesinde hem gelişmiş ülkeler grubu için hem de gelişmekte olan ülkeler grubu için tasarrufların ekonomik büyüme üzerindeki pozitif yönlü etkisi ve her iki ülke grubu içinde ilgili değişkenler arasında çift yönlü nedensellik ilişkisinin varlığı saptanmıştır. Tasarrufların ekonomik büyümeye etkisinin gelişmekte olan ülkelere kıyasla gelişmiş ülkelerde daha fazla olduğu anlaşılmıştır
Özet (Çeviri)
The relationship between savings and economic growth and the direction of this relationship is one of the important discussion topics in economics literature. In this study, the relationship between the relevant variables and the direction of this relationship are examined. In this context, in the first part of the study, the description and the theoretical background of the relevant variables are given. In the second part, some of the theoretical and empirical studies about the subject have been examined, and the methods used in the related studies and summary information of the achieved results are presented. In the empirical part of the study, the effect of savings rates on economic growth and the causality relationship between the related variables was examined for the group of developed countries formed by 16 developed countries and the group of developing countries consisting of 24 developing countries, separately. In the panel data analysis part of the study, capital stock change rate, population turnover rate and average capital depreciation rate were also included in the model, together with saving rates, so that more effective results can be obtained. As a result of the analyzes , the positive impact of savings on economic growth both for the group of developed countries and for the group of developing countries, and the existence of the bi-directional causality relationship between the relevant variables in both groups of countries have been obtained. It has been understood that the effect of savings on economic growth is greater in developed countries than in developing countries.