Dış borçlanma ve ekonomik büyüme ilişkisi: Türkiye üzerine ampirik bir uygulama( 1980-2017)
Relations external debt and economic growth: An empirical application turkey (1980-2017)
  1. Tez No: 594697
  2. Yazar: HATİCE TUNA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İCLAL ÇÖĞÜRCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Günümüzde az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin istedikleri büyüme hızına ulaşabilmeleri için yatırımlarını finanse edecek ulusal tasarrufları yetersiz kalmaktadır. Az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde ihracat seviyelerinin düşük olması döviz kıtlığına neden olmuştur. Tüm bu sebeplerden dolayı dış borçlanma bu ülkelerde sık başvurulan finansal bir kaynak haline gelmiştir. Literatürde dış borçlanmanın ekonomik büyümeye etkisi, bu iki kavram arasındaki ilişki tartışmalı olsa da çalışmaların büyük bir kısmında yüksek dış borçlanmanın ekonomik büyümeye negatif etkisi olduğu sonucuna varılmıştır. Bu çalışmada Türkiye'de dış borçların ekonomik büyümeye etkisi 1980-2017 dönemi yıllık veriler kullanılarak yapılan VAR analizi ve Granger Nedensellik Testi ile incelenmiştir. Yapılan analizlerin sonucunda dış borçlanma ve büyüme arasında bir nedensellik ilişkisi bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today, it continues to finance investments in order to reach the growth rate in the countries of our underdeveloped and developing countries. The low levels of exports in the underdeveloped and developing markets have led to a shortage. External borrowing from all these reasons. Although the effect of external borrowing on economic growth and the relationship between these two concepts is controversial, a large factory of studies concluded that high external borrowing had an impact on economic growth. This year, the effect on the economic growth of Turkey external debt VAR analysis made in the 1980-2017 year analysis period and were analyzed by Granger Causality Test. A causal relationship between external borrowing and growth of structured analyzes was not found.