Ön açık kapanış tedavisi amacıyla kullanılan zigoma plakları ve infrazigomatik krest mini vidalarının sonlu elemanlar analiz metodu ile karşılaştırılması
Comparison of zygoma plates and infra zygomatic crest mini screws with finite element analysis method for anterior open bite treatment
- Tez No: 674407
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜRKAN SEZEN ERHAMZA
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmanın amacı; ön açık kapanış tedavisinde üst posterior dişlerin intrüzyonunu sağlamak için ekstra alveolar iskeletsel ankrajda yeni yaklaşım olan IZC mini vidalarının, zigoma plaklarının yerine kullanılabilecek kadar başarılı olup olmadığının üç boyutlu sonlu elemanlar stres analizi kullanılarak değerlendirilmesidir. Çalışmada altı farklı senaryo kurulmuştur. Bütün senaryolarda birbirine iki adet kalın çelik arkla bağlı posterior bite bloklu intrüzyon apareyi kullanılmış, intrüzyon kuvvetinin doğrultusu üst birinci molar diş aksına paralel oluşturulmuştur. I şekilli zigoma plağı 3 adet titanyum mini vida ile infrazigomatik krest bölgesine sabitlenmiştir. IZC mini vidaları ise oklüzal düzlem ile 70 derecelik açı ile üst birinci molar diş ile ikinci molar diş arasındaki infrazigomatik krest bölgesine yerleştirilmiştir. Senaryolarda zigoma plağına, paslanmaz çelik IZC mini vidasına ve titanyum alaşım IZC mini vidasına 200 gr ve 400 gr intrüzyon kuvvetleri verilmiş; kortikal kemik, süngerimsi kemik, diş kökleri, ankraj ünitesindeki stres değerleri ve ankraj ünitesindeki yer değiştirmeler incelenmiştir. Ankraj alınan materyaller nonosseointegre kabul edilmiş, nonlieer analiz yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre zigoma plakları her iki kuvvet altında düşük stres değerleri göstermiştir. Paslanmaz çelik ve titanyum alaşım IZC mini vidaları ise 400 gr kuvvet altında kortikal kemikte kritik değerde stres oluşturmuştur. IZC vidaları zigoma plakları kadar az stres ve az yer değiştirmeye neden olamasalar da 200 gr kuvvet altında klinikte kullanılabilecekleri düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate whether the IZC mini screws, which is a new approach in extra-alveolar skeletal anchorage to provide intrusion of the upper posterior teeth in the anterior open-bite treatment, are successful enough to be used in place of zygoma plates using three-dimensional finite element stress analysis. Six different scenarios were set up in the study. In all scenarios, intrusion appliance with posterior bite block connected to each other by two thick steel arcs were used, the direction of the intrusion force was created parallel to the upper first molar axis. The I-shaped zygoma plate was fixed to the infrasygomatic crest area with 3 titanium mini screws. The IZC mini screws were placed in the infrazygomatic crest area between the upper first molar tooth and the second molar tooth at an angle of 70 degrees with the occlusal plane. In the scenarios, 200 gr and 400 gr intrusion forces were given to the zygoma plate, the stainless steel IZC mini screw and the titanium alloy IZC mini screw; stress values in the cortical bone, cancellous bone, tooth roots, anchorage unit and displacements in the anchorage unit were examined. Anchored materials were accepted as non-osseointegrated, non-linear analysis was performed. According to the analysis results, the zygoma plates showed low stress values under both forces. Stainless steel and titanium alloy IZC mini screws created critical stress on cortical bone under 400 g of force. Although IZC screws do not cause as little stress and displacement as zygoma plates, it is thought that they can be used clinically under 200 g of force.