Farklı yerleştirme açısının ve sterilizasyon sonrası yeniden kullanımın titanyum ve paslanmaz çelik minividaların primer stabiliteleri üzerine etkilerinin incelenmesi
Evaluation of the effects of different placement angles and reusage after sterilization process on the primer stabilities of tianium and stainless stell miniscrews
- Tez No: 559364
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİSA GÜL AMUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı, 60° ve 90° açılarda yerleştirilmiş paslanmaz çelik ve titanyum minividaların, ilk kullanım ve sterilizasyon döngüsü sonrası yeniden kullanımının primer stabilite, yerleştirme torku ve çıkarma torku açısından değerlendirmek ve karşılaştırmaktır. Çalışmamızda self-drilling özelliğe sahip 50 adet paslanmaz çelik, 50 adet titanyum minivida kullanılmıştır. Minividalar sığır kalça kemiğinden elde edilen kemik bloklarına uygulanmıştır. Minivida yerleştirilecek olan kortikal kemik alanlarının belirlenmesi amacıyla kemik blokları bilgisayarlı tomografi ile incelenmiştir. Uygulama noktalarındaki kortikal kemik kalınlığı 1 ile 1,8 mm arasında olan kemik blokları seçilerek minividalar yerleştirilmiştir. Gruplar paslanmaz çelik ve titanyum alaşımdan oluşan minividaların 60 ve 90 açıda, ilk kullanım ve recycled kullanımındaki primer stabilitelerinin inceleneceği 8 farklı gruptan oluşmaktadır. Primer stabilite, immediat kuvvet uygulamadan önce yapılan ilk ölçüm ve kuvvet uygulandıktan sonra yapılan ölçümler olarak farklı zaman aralıklarında değerlendirilmiştir. Minivida yerleştirilirken yerleştirme torku, 24 saat sonra yapılan son rezonans frekans analizi (RFA) ölçümünden sonra da çıkarma torku değerleri ölçülmüştür. Gruplar karşılaştırıldığında, RFA ve tork değerlerine göre minividaların açıdan bağımsız olarak materyale göre ilk kullanımda primer stabilitelerinde anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this in-vitro study was to evaluate the primary stability of stainless steel and titanium miniscrews placement at 60° and 90° angles, at the first use and re-use after sterilization cycle using measurements of placement torque, removal torque and resonance frequency analysis (RFA). In this study, 50 stainless steel and 50 titanium miniscrews were inserted to bone blocks prepared from ilium of bovine via self-drilling procedure. Bone blocks were examined by computed tomography to determine the cortical bone thickness at the miniscrew placement areas. Bone blocks which had cortical bone thickness between 1 and 1.8 mm were selected at the points where the miniscrews were applied. The study was composed of 8 different groups for evaluation of the primary stability of the stainless steel and titanium miniscrews inserted with 60 and 90 angle at the first and recycled use. The primary stability evaluation was performed by measurements the resonance frequency analysis (RFA) at the immediate force application period and at different time intervals after the force application. Insertion torque was measured at the time of miniscrew placement and the removal torque values were measured after 24 hours. When the groups were compared, there was no significant difference at the primary stability with respect to the material in the first use of the miniscrews according to RFA and torque values.