Bilgisayar ağları üzerine veri iletişimi
Data communication in computer networks
- Tez No: 50882
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYIN YAPICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
VI ÖZET Bu çalışmada Yerel Bilgisayar Ağları (LAN) ağırlıklı olmak üzere Geniş Alan Bilgisayar Ağları (WAN) ile bu ağlar içinde düşünülen Metro-Politan Bilgisayar Ağları (MAN) ve bu ağlardaki veri akışı hakkında bilgiler sunulmuştur. Öncelikle ağ yapıları hakkında genel bilgiler verilmiş, önemi vurgulanmış daha sonra bir ağın kurulması sırasında kullanılan elemanlar tanıtılarak bağlantı şekillen üzerinde durulmuştur. Ağ protokolleri, topolojiler ve network yapısı anlatılmıştır. Bilgisayar ağlarında veri iletişiminin aşamaları açıklanarak verilerin gönderilmesi ve alınması açıklanmıştır. Sonuç olarak, bir bilgisayar ağı kurulurken kuruluş amacına en uygun olan mimarinin seçilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
VII SUMMARY In this study, the fundamentals about mostly the local area network (LAN), the wide area network (WAN) and the metropolitan area network (MAN) planned in the present previous networks, additionally, the data flow in all these networks have been compiled. Firstly, general information about the network structures has been given, their importance has been stated. In addition, all elements used in the course of establishing a network were introduced, and the types of connection were explained. Network protocols, topologies and network structure were also given in detail. Data communication steps in a computer network, the processes of sending and receiving data were explained. As a result, in the course of establishing a computer network, how to determine the most suitable network architecture to the structure aimed was also suggested.