Kuru hava filitrelerinde gözenek çapının ve filitre boyutunun toz tutma verimine ve filitre ömrüne etkisi
The Effects of hole diameter and filter dimension on productivites of flux trapping and filter life in dry air filters
- Tez No: 50881
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Motorlu araçlarda karbürrörden geçerek silindire emilen havanın içerisindeki yabancı maddelerin mümkün olduğu kadar tutulma ı gerekmektedir. Aksi halde bu yabancı maddeler zımpara etkisi göstermekte ve özellikle üst kompresör sekmanı ve silindir civarında acınmaya sebep olabilmektedir. Bu çalışmada hava içerisindeki yabancı maddelerin fılitre tarafından tutulması sırasında zamanla tıkanan fılitrelerin doğru zamanda değiştirilmesi ve amaca uygun filitrenin seçimi için çeşitli kısıtlamalar elde etmek amacıyla bir deney seti kurulmuştur. Kuru jip hava filitreleri için hazırlanan DİN ve TS standartları incelendikten sonra TS 932'ye uygun olarak hazırlanan deney seti ile üç ayn fılitre için deney yapılmış ve fılitrelerin toz tutma verimleri hesap edilmiştir. Ayrıca deney esnasında fılitrelerin giriş ve çıkışı arasındaki basınç düşümleri ve debideki değişim belirlenerek grafiklerde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY It's obvious that motor vehicles, the air which passes through the carburator into the cylinder must be purified from the external particles as much as can be. If it dees not occur, the external particals act as sand and cause wear especially in the top compressor lining and around the cyclinder. An experiment stand is established, which shows the correct time to change the filter, and ensures the right choice of the filter type. After examining DIN and TS standarts about dry type air filters, an experiment has been made according to TS 932 with 3 different filters and the gain of holding the external particles of the filters is maintained. Also, the decreasing pressure and difference in flow is measured and shown by graphic scetches.