Hava ısıtıcılı optimum güneş kollektörü dizaynı
- Tez No: 50883
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ ERİŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
-v- ÖZET Kayseri Erciyes üniversitesinde bir Güneş Enerjisi laboratu- varı kampus içinde inşa edilmekte olan Güneş Evi bünyesinde oluşturuldu. Güneş evinin hava kollektörleri yardımıyla ısı tılması amaçlandı. Isıtmanın yapılmadığı günler ise kullanımı için sıcak su elde edilmesi düşünüldü. 2 Bu ev toplam 110 m lik net kullanıma sahip olup, güney yö- 2 o nünde 34 m 'lik dik düz duvar sıcak hava kollektörü ile 45 lik bir eğim oluşturulan çatı kısmında eğik 19 m düz ve 93 2 2 m hacimsel olarak 146 m lik sıcak hava kolletörü mevcuttur. Sistem aktif olup, bir fon yardımıyla zorlanmış olara sirküle ettirilen çevrim havası güneye bakan duvar yüzeyindeki kol- lektörden başlayarak tüm kollektörde dolaşarak ısındıktan sonra hacim ısıtmada kullanılmak üzere güneş evi binasına verilmektedir. Hazırlanan deney tesisatında, bu güneş evinde kullanılan kollektör tipinin bir modeli olarak hazırlandı. Tesisatta 2x1 2 m 'lik havalı düz kollektör mevcut olup, hava bir fan yardı mıyla sistemde dolaştırıldı. Deneyler esnasında çift akışlı olarak düz levha, çift katlı sinek teli, siyah-krom kaplamalı, seçici yüzey kullanıldı. Saydam örtü ise, 0,89 geçirgenliğe sahip olan cam olarak alındı. Sistemlerin her birinin verimleri hesaplandı ve verim eğrileri oluşturuldu.-vı- du. Güneş evinde yutucu yüzey olarak kullanım için hangi tip yutucu yüzeyin kullanımının uygun olduğu belirlenmeye çalı şıldı. Deneyler tam güneşli havada gerçekleştirildi. Yapılan çalışmalar neticesinde, mevcut şartlar altında en uygun yutucu yüzeyin çift katlı sinek teli olduğu görülmüştür Sinek telinin çift kat konularak temas yüzeyinin artırılması amaçlandı. Bu beraberinde basıncın düşümünde de bir artışa neden oldu fakat verim bundan pek fazla etkilenmedi ve artış meydana geldi. Buna karşılık en düşük verime ise aliminyum delikli levhada rastlandı. Bu levhalar dört kat halinde çapraz akışlı olarak yerleştirildi- A.B.D. 'den getirtilen siyah krom kaplı seçici yüzeyin üzerindeki bir miktar defor- masyon nedeniyle beklenen verim değerine ulaşılamadı. Ayrıca bir de bu proje kapsamında bir seçici yüzey çalışması yapıldı. Küçük boyuttaki üretim başarı ile sonuçlandı. Elimizde yutma ve neşretme oranlarını belirleyecek cihaz olmadığından bu deQerler tesbit edilemedi.
Özet (Çeviri)
-vıı- SUMMARY A solar energy has been established inside the solar house that is under construction in the campus of Kayseri Erciyes University. The solar house was designed to be heated by the air collectors. When heating is not used this collectors are used for obtaining hot water. The solar house has a 110 m net useful area. It is directed to the south having a 34 m straight vertical wall hot air 2 2 collector in the front. There is a 93 m (146 m in volume) hot air collector on the roof making 45 degrees to the horizontal. The system is active. The circulation air starting from the collector on the wall facing towards the south is circulated all trough the system by an air fan. The heated air is submitted to the solar house for heating purposes. We have made a model of the collector type used in the solar house for experimental purposes. It is a 2x1 m" aerial flat collecto* inside which the air is circulated by an air fan. During the experiments a flat panel made up of double layered wire network and black choromage was used as the selective-vııı- surface. 0.89 conductivity capacitied glass was used as the transparent cover. The efficiency of all the systems were calculated and the effciency curves were drawn. We have tired to find out the most sufficient for absorbative layer in the solar house. All the experiments were carried in open sunny days. The double layered wire network was found to be the most appropriate absorbative layer. In order to increase the contact surface, the wire network was placed in double. It coused some reduction in pressure but increased the efficency. The least efficiency was obtained in pored aluminum panel. These panels were placed in cross flow four four layers. The black chrome plated selective surface that has been brought from U.S.A. didn't reach the expected efficiency value because of the deformations on its surface. In this a selective surface determination experiment has also been carried. The small size production has ended satis factory. Since we didn't have the devices to measure the absorbation and radiation levels we couldn't determine the exact figures.